Týždeň slovenských knižníc 2016 – Knižnice pre všetkých

Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo 29. februára 2016 o 13.00 hod. v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici v spolupráci z Verejnou knižnicou Mikuláša Kováča a Univerzitnou knižnicou UMB v Banskej Bystrici.

Týždeň slovenských knižníc podporila aj Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). V šiestich rýchlikoch medzi Bratislavou, Zvolenom a Banskou Bystricou si cestujúci môžu požičať a prečítať knihy umiestnené v stojanoch bistrovozňov počas prvého marcového týždňa. Knihy na bezplatné požičiavanie vo vlakoch poskytla spoločnosť Martinus.sk a Staromestská knižnica v Bratislave.

Zoznam vlakov, v ktorých si denne možno požičať knihy:

R 833 Sitno (Bratislava hl. st. 8:01 h – Banská Bystrica 11:25 h)
R 837 Bystrica (Bratislava hl. st. 12:01 h – Banská Bystrica 15:25 h)
R 845 Vojšín (Bratislava hl. st. 18:01 h – Banská Bystrica 21:25 h)
R 832 Tajov (Banská Bystrica 6:35 h – Bratislava hl. st. 9:59 h)
R 838 Bystrica (Banská Bystrica 12:35 h – Bratislava hl. st. 15:59 h)
R 842 Slatina (Banská Bystrica 16:35 h – Bratislava hl. st. 19:59 h)

Vlakový personál cestujúcich počas jazdy upozorňuje na možnosť bezplatného požičania kníh, poskytuje informácie aj kde ich nájdu, a kde ich treba vrátiť.

Ambasádorom Týždňa slovenských knižníc 2016 je už tretí krát Ján Gallovič, člen činohry Slovenského národného divadla.

Už sedemnásty ročník „Týždeň slovenských knižníc“ začína v mesiaci marec, tradične zameranom na podporu knižnej kultúry a čítania. Organizátormi podujatia sú Slovenská asociácia knižníc (SAK) a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc (SSKK). Aj v roku sa prostredníctvom najrozmanitejšieho spektra aktivít a podujatí budú pozitívne zviditeľňovať knižnice ako významné kultúrne a vzdelávacie inštitúcie. Knižnice na Slovensku nadväzujú na svoje historicky overené miesto v spoločnosti. Sú modernými inštitúciami s významným vplyvom na spoločenský a kultúrny rozvoj celého kraja, napriek problémom a nedostatku financií. Stále ponúkajú veľa zaujímavého, nového a poučného pre všetkých čitateľov. Nielen v knižniciach, ale aj prostredníctvom internetu.

Práve na povrchnosť internetového sveta poukázal Ján Gallovič v porovnaní s knižnicami, ktoré predsa len majú svoje databázy vzácnejšie a trvácnejšie.

„Do knižnice sa chodí skôr mlčať, pracovať intelektuálne, mysľou, zavrieť sa do seba a posúvať svoje poznanie ďalej. Sú to nádherné zdroje poznania,“ povedal herec SND.

Predsedníčka SAK Emília Antolíková vidí veľký význam akcie nie len pre knižnice, ale pre celú širokú verejnosť. Knižnicu vníma aj ako miesto stretávania sa a poznania, nielen požičovňu kníh. Slovenské knižnice organizujú podujatia počas celého roka a tento týždeň je akousi intenzívnou vzorkou toho, čo ponúkajú.

Celoslovenskou akciou počas Týždňa slovenských knižníc 2016 sú aj knižničné hliadky. Záložku do knihy dostane každý koho „prichytia“ na verejnosti čítať. Dobrovoľne sa na to podujali študenti Katedry knižničnej a informačnej vedy FF UK v Bratislave a Katedry mediamatiky a kultúrneho dedičstva Žilinskej univerzity v Žiline.

Zároveň si touto akciou pripomíname tradíciu Mesiaca knihy. Knižnice po celom Slovensku budú realizovať množstvo podujatí na podporu čítania pre všetky vekové kategórie. V marci nič nekončí, pretože už 1. apríla 2016 sa viac ako 200 verejných a školských knižníc zapojí do medzinárodného podujatia na podporu čítania detí Noc s Andersenom 2016.

mp

 

 

Pozri tiež

Na Technickej univerzite vo Zvolene nájdu študenti nový priestor pre sebarozvoj

Úplne prvý Welcome Hub Banskobystrického kraja včera slávnostne otvorili na Technickej univerzite vo Zvolene. Slúžiť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *