Upírska svetlá noc aj toto leto oživila legengu o jedinom slovenskom upírovi

Podujatie s názvom Upírska svetlá noc sa radí už medzi tradičné podujatia na Horehroní, ktoré sa odohráva v letnom období v horskej obci Horná Lehota. Práve tu kedysi vyčíňal upír menom Prdimucha, ktorý bol údajne jediným upírom na území Slovenska.

Povesti, tajomstvá, história, ale aj zábava, to sú slová, ktoré presne vystihujú toto konkrétne podujatie, kedy mohli všetci zúčastnení spoznať legendu o opisovanej nadprirodzenej bytosti, a to aj hravou formou v jeho pamätnej izbe. Táto izba patrí medzi únikové miestnosti plnej strašidelných nástrah a úloh, ktoré je potrebné vyriešiť ešte skôr, ako ožije samotný duch démona.

Ľudia totiž verili, že duch démona, so sivou tvárou, červenými očami a dlhými špicatými zubami vyčnievajúcimi spopod pier, stále drieme v močiaroch na pomedzí dvoch dedín – Dolnej a Hornej Lehoty. Dokonca sa o ňom traduje, že mal silu za piatich, menil sa na vlka a keď kráčal obcou, kravy stratili mlieko, psy zavýjali a s chvostom medzi nohami zmizli ako gáfor. Ľudia si kadečo o ňom povymýšľali, povraveli, a tak sa nevie čo je pravda a čo naopak klam.

Kým v minulosti naháňal miestnym obyvateľom strach, dnes príbehy o ňom lákajú predovšetkým deti, pre ktoré Oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE v spolupráci s obcou Horná Lehota pripravila popoludnie s atraktívnym programom.

,,Všetci návštevníci, bez ohľadu na vek, sa tešili z pestrého programu, počas ktorého zažili tematické maľovanie na tvár, trhy s regionálnymi produktmi, stánky s občerstvením, ale aj hudobné či divadelné vystúpenia, ktoré boli dominantnými prvkami“,

uviedla Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE.

Súčasťou podujatia boli aj ukážky keltského života v podaní skupiny Fuarián, nakoľko neďaleko obce Horná Lehota sa nachádza Hradisko Hrádok, ktoré bolo sídlom Keltov. V rokoch 1999 až 2002 v tejto lokalite totiž prebiehal archeologický výskum, ktorý dokázal, že táto poloha bola osídlená počas trvania doby železnej a jej prví osadníci – Kelti, sa zaoberali predovšetkým spracovávaním železa, čo dokazujú cenné objavené nálezy. Tieto objavy v podaní predmetov a nástrojov, ako aj 3D model sídla Keltov, či dáta, ktoré mapujú jednotlivé historické obdobia osídľovania nášho stredného a horného Pohronia, mohli účastníci podujatia obdivovať v druhej pamätnej izbe s názvom ,,Kelti na Horehroní“.

Realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja cez Krajskú organizáciu cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus a Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Zdroj a foto: REGIÓN HOREHRONIE

Pozri tiež

Neznáme Pobaltie, jazyk a tradičné zvyky v Litve

Prví obyvatelia Litvy boli baltské kmene, ktoré začali v 10. storočí vytvárať organizovanú spoločnosť. Bolo to …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *