krása Radvanského kaštieľa

Foto: V Matejovom dome o Radvanskom kaštieli

Pri prednáške o záhadách Radvanského kaštieľa v Matejovom dome vyvstala požiadavka na veľké stretnutie pôvodných žijúcich obyvateľov Radvane.

V rámci cyklu prednášok ČO SA SKRÝVA V DEPOZITE sa v utorok 19. septembra v Matejovom dome konala prednáška o záhadách Radvanského kaštieľa s archeológom Romanom Hrončiakom. Návštevníci Stredoslovenského múzea mali možnosť vypočuť si výsledky prieskumu, ktorý stále pokračuje, ale dozvedeli sa aj o histórii kaštieľa, či o tom, že miesto na ktorom stojí malo veľký význam oveľa dávnejšie ako si dokážeme predstaviť.

Radvanský kaštieľ patrí medzi najkrajšie stavby v súčasnej Banskej Bystrici. Šľachtické sídlo a domov jednej z najvýznamnejších šľachtických rodín v Uhorsku –  rodiny Radvanských. Posledné dva roky boli pre archeológov podieľajúcich sa na výskume Radvanského kaštieľa bohaté na zaujímavé nálezy, ktoré okrem iného potvrdili aj najstaršie osídlenie v Radvani z mladšej doby železnej. Ďalším významným nálezom, ktorý kaštieľ v poslednej dobe odkryl, bol slovanský objekt z 9. storočia.

„Aristokratické sídlo Radvanských z pohľadu regionálnej histórie ešte nepovedalo svoje posledné slovo. Dokazuje to aj archeologický výskum, ktorý v jeho areáli s menšími prestávkami pokračuje už od roku 2008. Tie najväčšie objavy prišli len nedávno“,

zdôrazňuje Roman Hrončiak archeológ Stredoslovenského múzea.

V minulosti patril rod Radvanských k významným šľachtickým rodom Zvolenskej stolice, ktorý je s územím Radvane spätý už od druhej polovice 13. storočia. Toto spojenie spečatil kráľovským darom panovník Ladislav IV. Kumánsky, ktorý rodine Radvanských daroval osadu Radvaň. V stredoveku členovia tohto šľachtického rodu vynikali vo vojenskej službe, tiež ako splnomocnenci kráľa a svoje vedomosti a vplyv uplatňovali aj v stoličnej správe v postavení pisárov, podžupanov či samotných županov. Ako sa v spoločnosti upevňovala ich moc tak i rástla prestíž rodu a menil sa aj vzhľad ich rodového sídla – Radvanského kaštieľa.

Radvaň, Radvanský kaštieľ, či Radvanský jarmok sú v posledných rokoch čoraz častejšou témou rôznych debát, stretnutí a vyvolávajú neobvyklý záujem. Bezpochyby ešte viac to umocnila návšteva priamych potomkov rodu Radvanských z Paríža počas Radvanského jarmoku.

Po druhej svetovej vojne, v časoch znárodnenia, prešli majetky šľachty zo súkromných rúk do správy štátnych inštitúcií. Rovnako to bolo aj v prípade Radvanského kaštieľa, ktorého interiér už na prvý pohľad odrážal vznešenosť a aristokratický pôvod svojich majiteľov. V roku 1957 tak kolekcia obrazov, dobového nábytku, rozsiahla zbierka hodvábnych a papierových mortuárií spolu so skvostami z ciest členov šľachtickej rodiny rozšírila spoločenskovedný zbierkový fond Stredoslovenského múzea – v tom čase  Vlastivedného múzea. No podľa niektorých svedectiev došlo po II. svetovej vojne doslova k rabovaniu a mnoho vzácnych vecí skončilo u vtedajších pánov z Banskej Bystrice, ale aj iných. Je veľkou tragédiou, že to, čo rod Radvanských zbieral a zhromažďoval po celé stáročia boli schopní rozobrať vtedajší bezohľadní „páni“. Na povale kaštieľa sa počas nedávnej rekonštrukcie našli okrem iného aj minerály zabalené v papiery, na ktorých sú pravdepodobne informácie o mieste a možno aj čase ich nálezu. Ako sa dostali na povalu nie je známe, no možno práva počas rabovania krátko po vojne sa niekto snažil zachrániť aspoň časť zbierok. Ako to presne bolo? To sa možno nikdy nedozvieme, ale počas diskusie v Matejovom dome dostala myšlienka stretnutia rodákov z Radvane reálnu podobu.

Stretnutie žijúcich obyvateľov pôvodnej Radvane

Počas asanácie Radvane v 70-ych a 80-ych rokoch minulého storočia boli pôvodní obyvatelia roztrúsení po celom meste, niektorí sa dokonca odsťahovali mimo Banskej Bystrice. Aj preto sa stále častejšie hovorí o stretnutí týchto ľudí, ktorí kedysi spolu žili na území Radvane, no osud ich nemilosrdne rozdelil. Mnohí si veľa pamätajú a vedeli by možno dpolniť aj to, čo nie je v historických knihách, alebo by sa niektoré doposiaľ záhady stali jasnejšími. Výzvu prijal muž činu – riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký, ktorý sľúbil, že takéto stretnutie sa pokúsi uskutočniť. Mohlo by sa tak stať v priestoroch Tihányiovského kaštieľa, pomoc prisľúbili viacerí ľudia. Ak sa tak stane, bude to niečo jedinečné. Ľudí, ktorí pôvodne žili v Radvani ešte pred asanáciou totiž stále ubúda a ak sa ich generácia pominie, ostanú nám už len knihy a zachované dokumenty, otázky bez odpovedí a premárnená šanca dozvedieť sa viac. Možno je to v poslednej chvíli, ale Banskobystričania, no i celý svet má veľkú príležitosť, aby sa o Radvani dozvedel viac.

„Pri príležitosti jubilejného 360. ročníka Radvanského jarmoku a návštevy potomka rodiny Radvanských v Banskej Bystrici pripravilo Stredoslovenské múzeum výstavu s názvom ŠĽACHTICKÝ ROD RADVANSKÝCH. Tá približuje Bystričanom ďalšiu z kapitol bohatej histórie mesta a prostredníctvom zberateľských skvostov aj život členov šľachtického rodu Radvanských,“

pozýva do Matejovho domu riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký. Túto výstavu si určite nenechajte ujsť.

mp

 

 

Pozri tiež

Foto: Snehom pokrytá Banská Bystrica

Začiatkom týždňa sa „Perinbabe“ roztrhla perina aj nad Banskou Bystricou. Takmer 30 cm nádielka pokryla …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *