V novej Galérii J.Kulicha je aj 31 reliéfov inšpirovaných FSP v Detve

Aj súbor 31 bronzových reliéfov s názvom Svadbenie je súčasťou novej Galérie Jána Kulicha, ktorú otvoria dnes v rodisku umelca, vo Zvolenskej Slatine. Reliéfy, ktoré sú komplexne vystavené po prvý raz, vznikali v rokoch 1982-1991 zo skíc vytváraných v hľadisku amfiteátra v Detve od začiatku Folklórnych slávností pod Poľanou (FSP).

Dnes večer sa v Kultúrnom dome vo Zvolenskej Slatine premietne aj dokument Zrod sochy, ktorý zachytáva genézu vzniku jedného sochárskeho diela – jazdeckej sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade.
Odprezentované bude aj stručné svedectvo o vzniku súťaže výrobcov ľudových nástrojov o cenu Ladislava Lenga – Instrumentum Excellens, ktorá sa konala v rámci Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve v rokoch 1975-1986 a o podiele Jána Kulicha na tejto súťaži a medailách k nej vytvorených.

Galéria Jána Kulicha vznikla v centre dediny, v jednom z domov, ktorý umelec a jeho rodina pred časom odkúpili od obce. Kulich, ktorý zomrel v marci vo veku 84 rokov, plánoval svoje celoživotné dielo presťahovať z Bratislavy do rodnej obce už dávnejšie.

Kulich je predstaviteľom realisticko-formalistickej línie v slovenskom sochárstve. Vo svojej počiatočnej tvorbe čerpal hlavne z ľudových motívov. Ako popredný funkcionár bol úzko spojený s bývalým socialistickým režimom. Známe sú jeho sochy partizánov a milicionárov. K najznámejším dielam uplynulých rokov patria sochy Juraja Jánošíka v Terchovej či Svätopluka na Bratislavskom hrade.

tasr

Pozri tiež

Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve si zachovávajú svoju kvalitu

Festival sa koná v Detve, ktorá je centrom folklórne živého regiónu, v prostredí prírodného amfiteátra, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *