V obci Hrušov sa dnes začína jubilejná 20. Hontianska paráda

Uvítací príhovor starostu Hrušova v miestnom rozhlase otvorí dnes o 15. hodine 20. ročník folklórneho festivalu Hontianska paráda. Festival je najväčším podujatím ľudovej tradičnej kultúry Hontu.

Štruktúra programu sa už niekoľko rokov nemení. Program je teda rozdelený na štyri časti – život na lazoch, remeselníci, hontianske dvory a scénické programy. Život na lazoch priblížia živé ukážky ručnej žatvy, mlátenia obilia, pečenia chleba v kamenných peciach a vystavená bude aj dobová roľnícka technika.

Podľa organizátorov veľkým lákadlom sú tak ako každý rok hontianske dvory. Tento rok ich bude 21. K nim pribudne aj ochutnávka vín ako Veľkokrtíšska vínna cesta.

Scénické programy v amfiteátri budú najmä ukážkou folkloristov z Hontu, ale predstavia sa aj interpreti z iných regiónov Slovenska i zo zahraničia. Vyvrcholením by mal byť dnešný večerný program SĽUKu s názvom Krížom-krážom a sobotňajší záverečný program folklórneho súboru Zemplín z Michaloviec.

Hontianska paráda je tento rok zaradená aj do kalendára Národných matičných slávností. Jeden z dvorov bude Krajanský a v Hrušove sa predstavia Slováci zo Srbska, Maďarska a Česka. V tamojšom kultúrnom dome o 17. h slávnostne ocenia matičné osobnosti pri príležitosti Roka Ľudovíta Štúra.

Na prvý ročník Hontianskej parády pred 20 rokmi prišlo do dediny v strede Krupinskej vrchoviny len pár stoviek ľudí, dnes chodí do Hrušova doslova celé Slovensko a tiež mnoho turistov najmä z Maďarska, Česka, Francúzska, Nemecka, Rakúska či dokonca z Japonska. Organizátori evidujú každý rok okolo 20.000 návštevníkov.

Pozri tiež

Foto: Slovenský deň kroja

V deň ústavy SR sa pri pamätníku SNP v meste pod Urpínom uskutočnil 4. ročník …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *