V obci Nemce sa súťažilo o najlepšiu kapustnicu a príprave zabíjačkového taniera

Medzinárodná súťaž vo varení kapustnice a príprave zabíjačkového taniera prilákala do obce množstvo návštevníkov i súťažiacich. XV. ročník ovládli trojčlenné družstvá zo Slovenska a Čiech. K základným surovinám, ktoré im poskytli organizátori si súťažiaci doniesli svoje špeciality a recepty. Bez servítky to jednoducho v sobotu nemalo význam. Na každom tanieri bolo niečo voňavé a neodolateľné. „Mastné“ ústa mali takmer všetci, ktorí sa prišli nielen zabaviť, ale aj niečo ochutnať.

V sobotu 14. októbra sa v  obci Nemce pri Banskej Bystrici  varila kapustnica a pripravoval zabíjačkový tanier. Tradičné podujatie a už 15. ročník súťaže o uvarenie kapustnice, ktorú možno pripraviť na nespočetné množstvo spôsobov, mal aj tentokrát opäť medzinárodný charakter. 

Obľúbené tradičné gastronomické podujatie regiónu nebolo len o kapustnici a jej uvarení v minimálne päťlitrovom množstve, ale aj v príprave zabíjačkového taniera. Tam sa fantázii medze nekládli a mnohé tímy si dali naozaj záležať. Po príprave všetko bolo v rukách hodnotiacej komisie, ktorá nielen degustovala, ale sa aj pokochala očami a vôňou.

Odovzdanie putovnej varechy

Starostka obce Nemce  Alena Krajňáková obdržala putovnú varechu od starostky obce Špania Dolina Martiny Wilhermerovej. Putovná varecha, bola odovzdaná obci Nemce, pretože podujatie bolo posledným organizovaním podujatím obcí Mikroregiónu pod Pánskym Dielom.

Kapustnica a zabíjačkový tanier

Súťaže sa začali ešte pred obedom a každé družstvo malo uvariť aspoň 5 litrov kapustnice, no a popritom pripraviť aj tanier zo zabíjačkových špecialít. Odborná porota súťaž ukončila popoludní a podľa najlepšej chuti a kvality vyhodnotila najlepšieho kuchára a kuchárku. Ak niekto nemal predsa len chuť na kapustnicu, mohol si dať nemčianske tvarožníky či chlieb s masťou a cibuľou, alebo sladkosti, ktoré boli v ponuke stánkov. V Nemciach si užili parádnu jesennú slnečnú sobotu. Podujatie moderovala Mariana Kovačechová. Nechýbala obľúbená tombola a dobrá nálada.

O program sa postarali fujarista Palo Majerík, fujarista a píšťalkár Daniel Fodor, huslista Jožko Berky a Andrej Predajniansky s gajdami. Obohatením bolo vystúpenie detí z krúžku Triomy a Historickej školy prof. Mistríka zo Španej Doliny, ktorá predstavila projekt Tajomstvá medenej cesty.  Popoludní zahrala hudobná skupina Bandaska a podvečer Kolačkovské trio.

 

ek, foto: -red-  M. Tomeček

 

Pozri tiež

Foto: Súťaž vo varení kapustnice a príprave zabíjačkového taniera

V sobotu  napriek upršanému počasiu zavítala do Nemiec okrem dobrej nálady, vône z kapustnice a …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *