V piatok sa začína Divadelná Nitra 2022

Len pár hodín nás delí od začiatku 31. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. V piatok 23. septembra 2022 otvorí jeho novú kapitolu predstavenie Sad Sam Matúš vo Veľkej sále Divadla Andreja Bagara v Nitre.

V hlavnom sídle festivalu sa začiatkom tohto týždňa stretli dobrovoľníci, ktorí sú už 30 rokov neoddeliteľnou súčasťou Divadelnej Nitry. Ani 31. ročník festivalu sa nezaobíde bez pomoci mladších aj starších, ktorí chcú priložiť ruku k dielu a zabezpečiť bezproblémový chod tohto sviatku divadla. Mnohí z nich zareagovali na výzvu v rámci Týždňa dobrovoľníctva, ktorý práve prebieha na celom Slovensku.

Autor a hlavný predstaviteľ inscenácie Sad Sam Matúš Matija Ferlin pricestoval do Nitry už v stredu, aby na piatkové slávnostné otvorenie 31. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra prispôsobil svoje dielo javisku veľkej scény DAB v Nitre.

Pod Zoborom už niekoľko dní pracujú aj dve členky ukrajinského súboru WE: media theatre. Divákom sa predvedú spolu s hercami z Nitry v nedeľu v Synagóge s pútavým dokumentárno-umeleckým pohľadom na súčasnú situáciu na Ukrajine pod názvom Kronika vojny, nenávisti a lásky.

V nitrianskej Synagóge sa v týchto dňoch inštaluje výstava ukrajinského grafika žijúceho na Slovensku Mykolu Kovalenka Čo deň, to plagát. Neverending posters?

Nie skúšaniu, ale zbieraniu video materiálu priamo v uliciach Nitry sa v týchto dňoch venuje tím českého autora Jana Moceka. Zábery budú použité v jeho inscenácii Virtual Ritual, ktorá je v programe Divadelnej Nitry v sobotu 24. septembra.

Vo štvrtok sa začína laboratórium Viktora Černického – skúšanie inscenácie PRIMA so záujemcami z radov nitrianskych amatérov, ktorí zareagovali na výzvu a chcú už v nedeľu spojiť svoje tanečné umenie s profesionálmi.

Ak patríte k fanúšikom divadla, na slávnosti tohto umenia v Nitre by ste nemali chýbať. Kultúra sa po pandemických rokoch vracia do našich životov a vy môžete tomuto návratu pomôcť. Asociácia Divadelná Nitra, hlavný organizátor Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ponúka ku každej zakúpenej vstupenke na predstavenie jednu vstupenku zadarmo. Vytiahnite zo skríň slávnostnejšie oblečenie, nalaďte sa na atmosféru dlhé obdobie nepoznanú a poďte spolu s partnerom, partnerkou, kamarátom či kamarátkou do divadla. Ponuka 31. ročníka Divadelnej Nitry je skutočne bohatá.

V hlavnom programe sa predstaví 15 inscenácií súborov z 10 krajín vrátane Slovenska. Kompletný program festivalu je k dispozícii tu: https://nitrafest.sk/program-divadelnej-nitry-2022-v-kocke/.

Vstupenky na predstavenia si záujemcovia môžu zakúpiť online prostredníctvom predajne siete GoOut na tejto webovej adrese: https://goout.net/sk/medzinarodny-festival-divadelna-nitra-2022/szfytus/ a počas konania festivalu (23. – 28. 9. 2022) do začiatku posledného predstavenia v budove Divadla Andreja Bagara v Nitre, vstup cez hlavný vchod zo Svätoplukovho námestia.

O predstaveniach, online predaji vstupeniek, možnostiach kúpy a rezervácií vstupeniek cez pokladnicu sa dozviete na +421 949 853 333 a vstupenky@nitrafest.sk.

Záštitu nad Medzinárodným festivalom Divadelná Nitra 2022 prevzali predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica a primátor mesta Nitra Marek Hattas.

Zdroj a foto : Asociácia Divadelná Nitra

Pozri tiež

Cenu za teplo a elektrickú energiu neplatí len spotrebiteľ, ale aj životné prostredie

Od počiatkov priemyselnej éry budujeme siete a zariadenia, ktoré nám dodávajú energiu spaľovaním fosílnych palív. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *