V Thurzovom dome sa k slovu dostane píšťalka

Cyklické podujatie Múzeum s nádychom folklóru ponúkne tento mesiac svojim priaznivcom možnosť bližšie sa zoznámiť s píšťalkou, koncovkou či fujarou.

Vybrané hudobné nástroje im priblíži historička Stredoslovenského múzea Vladimíra Luptáková spolu so svojimi hosťami. Súčasťou podujatia bude aj premietanie filmu či rôzne hudobné ukážky.

Stredoslovenské múzeum pokračuje v obľúbenom folklórnom podujatí aj v mesiaci september. Už 08.09.2021 o 17:00 hod. sa v priestoroch Thurzovho domu ozvú tóny píšťaliek. Ich význam či úlohu v minulosti priblíži historička Stredoslovenského múzea Vladimíra Luptáková prostredníctvom vybraných zbierkových predmetov.

„Píšťalka, koncovka či fujara. To sú hudobné nástroje, ktorým sme sa rozhodli venovať pozornosť, pretože v Slovenskom folklóre majú nezastupiteľné miesto. Našim návštevníkom ich priblížime spolu s hosťami – otcom a synom Fiľovcami. Okrem toho si viac povieme aj o predmetoch z pozostalosti významného slovenského hudobného skladateľa Svetozára Stračinu a návštevníkom ponúkneme unikátny krátky film Kalište“,

doplnila Vladimíra Luptáková.

Stredoslovenské múzeum sa aj prostredníctvom podujatia Múzeum s nádychom folklóru snaží prepojiť duchovnú a materiálnu kultúru Stredoslovenského kraja, ktorú zároveň uchováva vo svojom zbierkovom fonde. Už 13.10.2021 preto svojim priaznivcomponúkneme ďalšie pokračovanie tohto obľúbeného cyklu. Tentokrát sa bližšie pozrieme na sladký život medovnikárov a chýbať nebude ani premietanie krátkeho filmu.

SSM BB, Kristína Hatarová, foto ilustračné

Pozri tiež

Cenu za teplo a elektrickú energiu neplatí len spotrebiteľ, ale aj životné prostredie

Od počiatkov priemyselnej éry budujeme siete a zariadenia, ktoré nám dodávajú energiu spaľovaním fosílnych palív. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *