Veľkolepé oslavy salašníctva a ovčiarstva sa konali po roku opäť na Salaši Zbojská

Na Salaši Zbojská sme v rámci podujatia ,,Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky“ oslávili tradície našich predkov spred sto rokov, ktoré sú spojené so salašníctvom a ovčiarstvom. Tento tradičný festival nám opäť umožnil uvedomiť si potrebu existencie vzácneho remesla a zároveň oceniť si náročnú prácu a poslanie valachov.

V Sedle Zbojská, opradenom legendami o zbojníkoch, na čele s Jakubom Surovcom, tak opäť po roku zazneli zvonce oviec na počesť sviatku sv. Juraja, ktorý sa od pradávna spája s prvým vyháňaním oviec na pašu, a to v sprievode valachov i priaznivcov tohto krásneho, no o to viac náročného povolania, ktoré sa postupne vytráca.

Hlavnú myšlienku podujatia priblížil aj majiteľ Salašu Zbojská, Igor Vlček.:

,,Podujatie sme slávnostne otvorili pri Kaplnke zasvätenej sv. Jurajovi, a to modlitbou spojenou so spoveďou valachov a požehnaním oviec. Ide o neoddeliteľný cirkevný akt tohto, pre nás naozaj výnimočného sviatku. Súčasťou osláv je aj kultúrny program v podaní viacerých folklórnych súborov z regiónu a jeho priľahlého okolia, ako aj servírovanie poctivých salašníckych jedál, pochúťok či špecialít z grilu“.

Po opisovanom cirkevnom počine sa na pódiu pri Salaši Zbojská postupne predstavili jednotlivé folklórne súbory so svojim tanečným, speváckym i hudobným talentom. Pre deti bol pripravený zábavný animačný program so súvisiacou valaskou kultúrou. Účastníci si mohli počas programu  zakúpiť aj ručne vyrobené výrobky od miestnych remeselníkov na remeselnom trhu.

Dôležitou prezentáciou ovčiarstva a valaskej kultúry je práve kultúrne dedičstvo, ktoré sa pretavuje do tradícií, zvykov, remesiel a ľudových odevov. Prostredníctvom tohto podujatia máme možnosť sa vrátiť v čase, do doby našich predkov, ktorí tvrdo pracovali na salašoch a v horách nezávisle od počasia. Sme naozaj veľmi hrdí, že sa toto dedičstvo ešte stále zachováva z generácie na generáciu, čím pretrváva dodnes.,“

povedala riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONEI, Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková.

Podujatie finančne podporil Banskobystrický samosprávny kraj cez finančný príspevok Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus pod značkou Za horami, za dolami. Ďakujeme!

Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.

zdroj a foto: Tím REGIÓN HOREHRONIE

Pozri tiež

Neznáme Pobaltie, jazyk a tradičné zvyky v Litve

Prví obyvatelia Litvy boli baltské kmene, ktoré začali v 10. storočí vytvárať organizovanú spoločnosť. Bolo to …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *