Vyskladajte si Betlehem spolu so SSM. Budete na to potrebovať špajdle, polystyrén alebo aranžérsku hmotu z kvetinárstva, lepiacu pásku, no a samozrejme, postavičky, ktoré pridáva každý deň SSM na svojej fb stránke až do Štedrého dňa.
Nad jasličkovou scénou je veľká hviezda – neodmysliteľný symbol pri vianočných témach Božieho narodenia. Patrí k nemu preto, lebo podľa učenia cirkvi sa Ježiš prvý krát na zemi zjavil práve v podobe hviezdy, ktorá sa ukázala mudrcom. Podľa zázračne žiariacej hviezdy sa títo muži orientovali. Prekonajúc bezpečne všetky prekážky sa na rovnaké miesto zišli a vzdali poklonu novonarodenému kráľovi.
Zo živočíšnej ríše bývali v betlehemoch najčastejšie zastúpené vyrezávané a maľované ovce. Popri ovciach boli zobrazení aj najrozmanitejšie druhy psov, betlehemskú scénu oživovali aj húfy husí, kačiek a sliepok, niekde zajace, srnky a jelene.
V žiadnom betleheme nesmeli chýbať pastieri. Patria k najstarším betlehemským figúrkam vôbec. V najstarších kostolných jasliach bývali spravidla traja pastieri, ktorý kľačali pred Ježiškom. Scénograficky tvoria akýsi protipól trom kráľom. Najstarší z pastierov prináša ako dar baránka v náručí alebo na chrbte. Títo adorujúci pastieri bývajú v betlehemoch odetí do splývajúcich rúch, nie podobných odevu biblických postáv. Za toto oblečenie aj v ľudových betlehemoch vďačia predlohám zo starých rytín v ilustrovaných bibliách a aj predlohám zo starých tlačených jasličkových archov, z ktorých boli figúrky vystrihované a stavané do betlehemov. V niektorých krajinách sú pastieri zobrazovaní v pracovnom prostredí na salašoch, pri dojení oviec či pri výrobe syra.
Skupinou figúrok, ktoré nesmeli v žiadnom ľudovom betleheme chýbať, boli darcovia. Prichádzali k malému Ježiškovi a k jeho matke s darmi podľa starého obyčaja obdarovávať šestonedieľky a novorodencov. Podľa toho, v ktorej oblasti alebo v ktorom sociálnom prostredí tieto betlehemy vznikali, vidíme v nich postavičky predstaviteľov najrozmanitejších remesiel, zamestnaní a vrstiev: plátenníkov, drevorubačov, baníkov. Často je takýto betlehem prehliadkou remesiel a zamestnaní. A tak vidíme k jasličkám ponáhľať sa pekára s obrovskou vianočkou, pecňom chleba alebo s praclíkmi, mlynára na vozíku s vrecom múky, sedliačku s hydinou, mäsiara s košom mäsa. Stará babička privádza kozu, aby dieťatku nadojila mlieko, gazda nesie košík jabĺk a tkáč ponúka kusy plátna na plienky.