Výstava: Fascinácia prírodnými živlami prenesená na maliarske plátno

Päť živlov je názov výstavy, ktorú v sobotu 1. apríla sprístupnia v priestoroch VD Laboratória súčasného umenia v Banskej Bystrici. Výtvarníčka Adriana Jánošová Bútorová, ktorá sa venuje najmä šperkárstvu, na výstave predstaví svoju maliarsku tvorbu.

„Tvorba Adriany Jánošovej Bútorovej vychádza z graficko-šperkárskeho podhubia, ale maľbe sa rovnako venuje už dlhšie. Jednalo sa však skôr o tvorbu na pomedzí grafiky, ilustrácie a maľby. Voľba námetu sa často podriaďovala najmä dopytu na zákazku alebo sa autorka venovala prevažne maľbe štylizovaných zvierat a postavičiek s rôznym tvarovým a farebným posunom s nádychom rozprávkovej estetiky. To všetko prevažne v menších formátoch.

Výstava Päť živlov je autorkiným vykročením k rozvíjaniu vlastných osobitých tém, vo väčších formátoch. Názov hovorí, že novým tematickým celkom sú živly – voda, oheň, zem, vzduch, no a ten piaty tu predstavuje samotná autorka. Živel je jedna z pralátok tvoriacich podstatu sveta alebo materiál, z ktorého všetko vzniká. Tieto elementy sú pre ňu menovateľom toho, čo ju zaujíma, niečo pripomína a symbolizuje, toho, čo má rada. Spája sa v tom láska k cestovaniu, fotografovaniu, jedlu a k výtvarnému umeniu. Na výstave môžeme vidieť sekciu so záznamom morskej hladiny, zaznamenú v rôznom počasí, so slnečnou oblohou, s príchádzajúcou búrkou, zvlneným morským povrchom a podobne. Menšie akvarelové formáty dopĺňa veľkým plátnom s abstrakciou v modrom, rozloženým v priestore ako morské vlny. Abstrakcia odkazuje k elementu vody a vzduchu, ukazuje veľkosť mora, jeho silu a energiu. Autorka má rada jedlo, rada ochutnáva a spoznáva nové chute, ktoré daná kultúra prináša. Fascinujú ju farebné trhy s ovocím a zeleninou, ktoré sú tiež jednou z pasií zachytených na akrylových maľbách.

Dôležitou zložkou je pohľad. Výsek reality, ktorý autorka ponúka. Okrem priamych pohľadov na budovy či veduty mesta obracia pohľad aj hore k nebu, k vzduchu, atmosfére… môžeme tak vidieť aj architektúru a z novej perspektívy aj bielizeň vyvesenú nad našimi hlavami. Má rada farebnú prestrosť, šťavnatosť a bezprostrednosť života ľudí v krajinách, ktoré navštevuje. To je jej fokusom a to je to, čím môže človek na výstave nasiaknuť,“ uviedla Magdaléna Masárová, kurárorka výstavy Päť živlov.

Adriana Jánošová Bútorová, rodáčka z Lučenca, žije v Banskej Bystrici už takmer dvadsať rokov. Priznáva, že toto mesto je j vždy bolo pocitov blízke. Na banskobystrickú Akadémiu umení prestúpila v roku 2004 po absolvovaní prvého ročníka košickej Školy úžitkového výtvarníctva. Túto Sympatickú a usmievavú umelkyňu poznajú (nielen) v Banskej Bystrici najmä vďaka jej originálnym smaltovaným šperkom, ktoré hrajú všetkými farbami a pripomínajú záhradu plnú kvetov, zvieratiek a vtáčikov. Šperky však na výstave Päť živlov vystavovať nebude. Tá bude patriť jej obrazom.

„S myšlienkou urobiť výstavu obrazov som sa pohrávala už dlho. Vyplynulo to z mojej veľkej vášne cestovať do rôznych, hlavne španielsky hovoriacich krajín.  Takto postupne vznikol a stále vzniká môj akýsi osobný cestovateľský obrazový denník. Všímam a zaznamenávam si, v podobe kresby alebo fotografie, pre niekoho možno banálne veci ako jedlá, mraky, sušenie bielizne v úzkych uličkách a podobne. Tieto drobnosti ma oslovujú a rada by som sa prostredníctvom nich podelila o svoje krásne zážitky aj s inými,“

hovorí Adriana Jánošová Bútorová.

Vernisáž výstavy Päť živlov sa uskutoční v sobotu 1. apríla o 18.00 h vo VD Laboratórium súčasného umenia v Banskej Bystrici (Horná 36). Výstava potrvá do 28. apríla 2023 (finisáž 27. apríla).

Adriana Jánošová Bútorová

Pozri tiež

Na Technickej univerzite vo Zvolene nájdu študenti nový priestor pre sebarozvoj

Úplne prvý Welcome Hub Banskobystrického kraja včera slávnostne otvorili na Technickej univerzite vo Zvolene. Slúžiť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *