Výstava Muži a ženy v baníctve

S potešením vám predstavujeme  putovnú výstavu historických fotografií, ktorú organizuje Federácia európskych banských ciest svätej Barbory, MINES.B, ktorej členom sa 21. decembra 2023 stalo aj občianske združenie Banský Región – Terra Montanae, ktoré sa stará o Barborskú cestu.

Cieľom výstavy je vyrozprávať príbehy mužov, žien a detí, ktorí pracovali v baniach. Našou snahou je uchovať a pripomenúť si spomienku na týchto ľudí, ktorí významne prispeli k histórii a rozvoju európskych baníckych komunít.

Je fascinujúce sledovať, ako jednotlivé národy, napriek svojmu odlišnému pôvodu, zdieľajú spoločnú kultúrnu identitu. Jej odhalenie sa snažia zdôrazniť a pripomenúť vybrané fotografie. Prostredníctvom nich je možné sledovať mužov a ženy, ktorí prežívali rovnaký zápas, rovnakú prácu a rovnakú úctu k svätej Barbore, univerzálnej patrónke baníkov.

Aj vďaka odhodlaniu a vytrvalosti týchto ľudí sú dnes mnohé z ľudských práv a pracovných podmienok hmatateľnou realitou a zlepšujú životné podmienky nielen baníkov, ale všetkých pracujúcich. Táto výstava chce pripomenúť aj ženy a deti v baniach, nakoľko aj ony zohrali zásadnú úlohu a významne prispeli k ich fungovaniu.

 

Federácia európskych banských ciest svätej Barbory je odhodlaná zveľaďovať bohaté banícke dedičstvo prostredníctvom udržateľných foriem cestovného ruchu, a tiež zachovávať a zvečňovať spomienky na to, čím sme boli a ako banícka minulosť pomáhala definovať identitu a kultúru našich komunít.

Členmi MINES.B sú:

  • Comarca Andorra, Sierra de Arcos, Španielsko
  • Fondazione Cammino Minerario di Santa Barbara, Taliansko
  • Le Bois du Cazier, Belgicko
  • Les Sentiers de Grande Randonnée – GR412, Belgicko
  • Idrija Mercury Heritage Management Centre, Slovinsko
  • Mission Bassin Minier, Francúzsko
  • Banský Región – Terra Montanae – Barborská cesta, Slovenská republika

Výstava je putovná, jej cesta odštartovala 25. 4. 2024 v Cikkerovej sieni na Radnici v Banskej Bystrici, na medzinárodnej konferencii INCULTUM Banícke poklady stredného Slovenska, následne bude putovať po trase Barborskej cesty cez Zvolen (7. – 16. 5 . 2024, Krajská knižnica Ľudovíta Štúra), v Banskej Štiavnici v Galérii Jozefa Kollára na Námestí sv. Trojice 8 od 17.05. 2024 a v Kremnici (30. 5. – 12. 6. 2024, Mestský úrad). Následne sa výstava presúva do Slovinska – do Idrie, potom do Španielska, Francúzska, Belgicka. Svoju púť ukončí na talianskej Sardínii koncom roku 2024.

Pri organizovaní výstavy na Slovensku spolupracujeme s OOCR Stredné Slovensko, OOCR región Banská Štiavnica, mestom Banská Bystrica, mestom Zvolen, mestom Kremnica a  mestom Banská Štiavnica.

OOCR Stredné Slovensko, Terézia Krajčová

Pozri tiež

Súťaž o virtuálne okuliare

Výstava Od telegrafu k internetu sa snaží ukázať obrovský šok v komunikačnej technológii ľudstva. Zatiaľ čo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *