Z TIHÁNYIOVSKÉHO KAŠTIEĽA DO CELÉHO SVETA

Z dôvodu pretrvávajúcej pandemickej situácie a následného lockdownu, ktorý sa nevyhol ani kultúre na Slovensku, sa vracia Stredoslovenské múzeum opäť do online priestoru.

Tentokrát sa svojim online vysielaním rozhodli pracovníci múzea potešiť všetkých milovníkov prírody, obzvlášť obdivovateľov a chovateľov exotických pavúkov a škorpiónov. Výstavu, ktorej návštevnosť v Banskej Bystrici predčila očakávania aj samotných organizátorov, môžu návštevníci FACEBOOKového účtu Stredoslovenského múzea vzhliadnuť z pohodlia svojej obývačky už 18. a 21.12.2021. Fascinujúci svet týchto jedinečných predátorov predstavuje Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici a Banskobystrický samosprávny kraj, v spolupráci s poľskou spoločnosťou Araneus. Výstavu Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov finančne podporil Banskobystricky samosprávny kraja sumou 12 000 eur.

Nie nadarmo sa hovorí, že strach má veľké oči. Kurátorka výstavy Lucia Hrčková zo skúseností potvrdzuje, že aj keď sa väčšina z nás bojí neznámeho, po prekonaní prvotného strachu z pavúkov, odhalíme jedinečný svet plný fascinujúcich tvorov, ktoré sú na planéte dlhšie než my ľudia. Vďaka tejto živej výstave nielen laická verejnosť, ale aj mnohí začínajúci chovatelia z Banskej Bystrice a okolia získali cenné rady od dlhoročných chovateľov. Pre pretrvávajúci záujem o informácie a skúsenosti teraristov pripravila kurátorka výstavy v poradí už druhý podcast, ktorý si môžu návštevníci online priestoru vypočuť na FACEBOOKu.

Na virtuálnu prehliadku výstavy viac ako 30 druhov pavúkov a škorpiónov z celého sveta, ktorú si môžu fanúšikovia Stredoslovenského múzea a milovníci týchto 8 nohých tvorov pozrieť z bezpečia svojho domova, pozýva aj riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník. Zároveň pripomína, že kolobeh života sme zažili aj počas samotnej výstavy pretože počet vystavovaných jedincov narástol o desať novonarodených škorpiónov. Atraktivitu virtuálnej prehliadky zvyšuje aj možnosť uvidieť loveckú techniku týchto nenápadných predátorov, ktorá sa formovala milióny rokov či na vlastné oči vidieť svetielkujúceho škorpióna.

„Lovenie, resp. kŕmenie ako súčasť ich denného rituálu bola doposiaľ pred zrakmi verejnosti ukrytá“,

s úsmevom dodáva zoologička Lucia Hrčková, ktorá výstavou divákov prevedie a zároveň odhalí ešte viac z ich súkromia.

Putovnú výstavu, ktorej exempláre obdivovali na Slovensku už návštevníci z Bratislavy a z Košíc, môžu tentokrát vidieť okrem Banskobystričanov aj ľudia z celého sveta, a to počas virtuálnej prehliadky výstavy na FACEBOOKu už 18. a 21.12.2021.

Partnerom zabezpečujúcim propagáciu výstavy je Oblastná organizácia cestovného ruchu. Partnerom zabezpečujúcim nahrávanie a technické spracovanie online výstavy je Stredoslovenské osvetové stredisko.

TS  SSM,, Gabriela Benčová

Pozri tiež

Medzinárodné krňačkové preteky –  5. ročník o Veľkú cenu Jasnej

Dňa 24. februára 2024 sa uskutoční už 5. ročník o Veľkú cenu Jasnej v medzinárodných …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *