Zbojníci – tuláci

Je nepopierateľné, že fenomén zbojníctva má v slovenskej kultúre stále svoje miesto. Pracovali a pracujú s ním umelci, vedci, politici a stalo sa predmetom názvoslovia aj turisticky významných miest na Slovensku. Salaš Zbojská, Zbojnícka chata, či Jánošíková skala sú turistické miesta, ktoré mnohí poznajú, no málokto ich aj navštívi. Práve o nich sa budeme rozprávať 7. februára o 17:00 hod. v Tihányiovskom kaštieli.

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja sa vo svojom pravidelnom podujatí Príroda bez hraníc vydá vďaka Tomášovi Trstenskému na zbojnícke chodníčky naprieč Slovenskom. Predseda Klubu slovenských turistov Banská Bystrica – Kremnička upriami svoju pozornosť v prednáške na zbojnícku tradíciu, ktorá odkazuje na množstvo chotárnych názvov a turistických miest.

„Zbojnícka tematika v našej kultúre je stále živá a pretrváva. Na prednáške si priblížime nielen spoločenské pohnútky, ktoré viedli k zbíjaniu ale tiež jánošíkovskú tradíciu. Spomenieme si ďalších zbojníkov, ktorí pôsobili na našom území. Boli to Surovec, Dovčík, Rajnoha, Uhorčík, Holovatý, Pacho a mnohí ďalší. Zanechali po sebe nielen diela ľudovej slovesnosti, ale tiež viacero pamätných miest v kraji, ktoré sa s nimi spájajú“,

hovorí Tomáš Trstenský predseda Klubu slovenských turistov Banská Bystrica – Kremnička.

Fenomén hornouhorského zbojníctva v sebe skrýva nedocenený potenciál pre cestovný ruch a množstvo neobjavených atraktívnych prírodných lokalít.

„V spolupráci s Tomášom Trstenským pokračujeme v Stredoslovenskom múzeu aj v tomto roku. Vďaka jeho prednáške sa dozviete, kde všade zanechali po sebe zbojníci: päsť, stupaj, ruku, tvár, hlavu, skok, stôl, posteľ, diván, slzu či kolkáreň. V niektorých návštevníkoch tak možno prebudíme chuť objavovať známe aj neznáme turistické miesta Slovenska“,

dopĺňa Anna Brlošová, koordinátorka Tihányiovského kaštieľa.

Tomáš Trstenský je vyštudovaný geograf a predseda Klubu slovenských turistov Banská Bystrica – Kremnička. Ako vedúci turistických podujatí spoznáva a celoročne vedie klubové podujatia. Zároveň sprostredkúva návštevu slovenskej prírody pre členov klubu i pre širokú verejnosť. Zároveň ako člen redakcie internetového portálu o horách – Hiking.sk propaguje krásy Slovenska formou článkov na webe.

Problematike ohrozenia biodiverzity a dôvodom vymierania vybraných živočíšnych druhov sa 14. marca 2023 o 17:00 hod. na Prírode bez hraníc bude venovať v Tihányiovskom kaštieli Peter Mikoláš. Prednáška bude zameraná na ochranársku biológiu a správanie vybraných druhov zvierat.

SSM, Dana Kurtíková, foto SSM

Pozri tiež

Vesmírne divadlo v kaštieli

Milovníci vesmíru a detskej kreativity si prídu na svoje v Stredoslovenskom múzeu vďaka vesmírnemu výtvarnému divadlu. Priestory …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *