Pozvánka na prednášku : Zimné sviatky v Banskej Bystrici

Spomienky sú jednou z najcennejších vecí, ktoré máme v živote. Vianočný čas je práve tým skvelým obdobím, keď sa rodina stretáva pokope a vyskytne sa aj viac príležitostí na to, aby sme zalovili v našich spomienkach a porozprávali si zopár príbehov, ako sa v minulosti trávili Vianoce. Čím boli Vianoce iné v období prvej Československej republiky a zmenila sa ich podstata dnes? Výpovede pamätníkov z tohto obdobia nám ich predstavia najbližšie.

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pripravila pre všetkých, ktorých zaujíma život našich predkov, originálnu prednášku antropologičky Alexandry Bitušíkovej z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. V Thurzovom dome sa tak 15.11.2023 o 17:00 hod. detailnejšie pozrieme na zimné sviatky v Banskej Bystrici z obdobia prevažne prvej Československej republiky.

„Cieľom prednášky s diskusiou je priblížiť obyvateľom a obyvateľkám Banskej Bystrice spomienky na zimné sviatkovanie v Banskej Bystrici zo spomínaného obdobia. Ide o spomienky, získané od pamätníkov v rámci výskumu spoločenského a sviatočného života v meste Banská Bystrica, ktorý prebiehal v období 90. rokov 20. storočia. Prednáška priblíži atmosféru mestského sviatkovania na základe výpovedí pamätníkov i citátov z dobovej miestnej tlače. Budeme sa tešiť, ak účastníci podujatia prispejú do diskusie svojimi spomienkami a obohatia tak ďalší výskum“,

informuje antropologička Alexandra Bitušíková.

Vianoce sa formovali ako súčasť kultúrnych tradícií všetkých európskych krajín, majú aj svoje etnické, konfesionálne i regionálne a lokálne špecifiká. Ďalším takýmto špecifikom je čas. Štedrovečerná slávnosť sa v 20. rokoch 20. storočia začala zvončekom gazdinej, jej pozdravom, prianím príjemných sviatkov a vianočnej radosti. Pokračovala pesničkami, ktoré spievala celá rodina. Až po tomto akte pozvala gazdiná k prestretému stolu s jedlami z ryby, z húb a zo strukovín. Nechýbali, samozrejme, oblátky s medom a opekance s makom. Pod stromčekom si deti našli veľmi jednoduché darčeky, jabĺčko či vlašské orechy. V mestách sa ľudia pred 100 rokmi neuzatvárali na Vianoce do intímneho prostredia rodiny až tak, ako je to v súčasnosti.

Až do roku 1948 sa Vianoce oslavovali v duchu 1. Československej republiky. Väčšie mestá medzi nimi aj Banská Bystrica sa pýšili stromčekom republiky na námestí. Pri stromčekoch boli vždy kasičky na charitatívnu zbierku pre chudobných. Boli to Vianoce, ktoré sa vyznačovali klasickým pojatím kresťanských sviatkov, čiže darčeky nosil Ježiško, ktorý sa narodil na slame a svietila na neho Betlehemská hviezda. Preto pod každým stromčekom nesmel chýbať Betlehem – jasličky.

SSM, Dana Kurtíková, foto: archí red.

Pozri tiež

Nedeľa v Medenom hámri v znamení humoru

OZ ZA! Medený hámor v spolupráci s mestom Banská Bystrica pozýva 16. júna o 16:30 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *