Župné trhy dnes odštartovali v Brezne

Banskobystrický samosprávny kraj vytvoril ďalší priestor pre prezentáciu regionálnych producentov, farmárov a remeselníkov. Prvé Župné trhy v novodobej histórii kraja sa dnes konali na námestí v Brezne, pokračovať budú v priebehu júna a júla v ďalších šiestich mestách. Kraj tak nadviazal na svoje projekty Regionálnych pultov a Výzvu farmárom.

Historicky prvé Župné trhy v novodobej histórii kraja dnes odštartovali na námestí v Brezne. Priestor tu dostala viac ako desiatka lokálnych farmárov a remeselníkov, ktorí sem prišli predstaviť a ponúknuť  svoju produkciu.

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) organizovaním Župných trhov nadviazal na svoje projekty Regionálnych pultov či Výzvu farmárom, aby vytvoril ďalší priestor pre ponuku lokálnych výrobkov a potravín, podporil lokálnu ekonomiku a nakupovanie „od miestnych“.

„Som veľmi rád, že aj takýmto spôsobom podporujeme ako kraj tých, ktorí sa vydali na neľahkú cestu zachovania tradičných remesiel, chutí a výrobkov. Ďakujem za spoluprácu všetkým partnerom a verím, že Župné trhy si nájdu svojich priaznivcov, stanú sa priestorom pre stretnutie rodín a priateľov a miestom, kde si ľudia kúpia výrobky s dušou nášho kraja,“

povedal na slávnostnom otvorení predseda BBSK Ján Lunter.

Župné trhy sa uskutočnia v piatky a sobotu na námestiach siedmich okresných miest v Banskobystrickom kraji. Na každom trhu ponúkne svoj sortiment od 10 do 20 miestnych producentov, zastúpené budú potraviny aj remeselná tvorba. Sprievodnou aktivitou budú remeselné workshopy nielen pre deti a v popoludňajších hodinách vystúpenia miestnych detských folklórnych súborov.

Župné trhy skrášli a deti zaujme a zabaví zväčšenina obľúbeného produktu z dielne sociálneho podniku Drevenô Koliesko  – takzvaná ovečka Belinka.

„Župné trhy výborne dopĺňajú aktivity, ktoré ako župa v prospech regionálnych výrobcov, podnikateľov, farmárov a remeselníkov systematicky vyvíjame. Už dnes funguje 14 regionálnych pultov s bohatou ponukou lokálnych výrobkov v ubytovacích zariadeniach po celom kraji, podarilo sa nám získať lokálnych dodávateľov pre naše školy a zariadenia sociálnych služieb a výrobky od miestnych ponúkame aj na internete. Týchto ľudí tak podporujeme naozaj adresne a priestor neustále rozširujeme,“

povedal v Brezne podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Na vôbec prvom Župnom trhu v Brezne boli zastúpené remeslá ako hrnčiarstvo z dielne keramikára, pre ktorého je hlina každodenný chlebíček,  špecifický druh drotárstva – opletanie predmetov zo skla a keramiky drôtom či umelecké dielka talentovanej mladej kováčky.

Návštevníci sa mohli pokochať pohľadom na ručne vyšívané kroje a olejomaľby, ochutnať mäsové a ovčiarske špeciality aj legendárne buchty Zbojská. V ponuke bola aj prírodná kozmetika z darov prírody či ekologické obaly na potraviny z včelieho vosku.

Atmosféru Župný trhov obohatili tvorivé dielne pod vedením Matúša Fiľa – výroba sviečok a Braňa Petrinca – hrnčiarsky kurz, určené nielen pre deti. V popoludňajších hodinách doplnilo program Župných trhov v Brezne vystúpenie detského folklórneho súboru Radosť z Banskej Bystrice.

Termíny Župných trhov v Banskobystrickom kraji – čas konania vždy od 10:00 do 20:00

  • 3. jún: Brezno, Námestie Generála M. R. Štefánika
  • 10. jún: Banská Bystrica, Stará Tržnica, Námestie Š. Moyzesa
  • 11. jún: Detva, Obrancov Mieru (pred KC A. Sládkoviča)
  • 17. jún: Lučenec, Námestie republiky
  • 1. júl: Rimavská Sobota, Hlavné námestie
  • 15. júl: Zvolen, Námestie SNP (pri fontáne)
  • 22. júl: Žiar nad Hronom, Námestie Matice Slovenskej
BBSK, Lenka Štepáneková, foto : Mesto Brezno

Pozri tiež

Participatívny proces zameraný na obnovu mestského parku je ukončený, vyjadriť sa k nemu môže široká verejnosť

Cieľom participatívneho procesu bolo počas posledného polroka zvyšovať povedomie o histórii parku, informovať o limitoch z hľadiska …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *