Bude takto úprimne blahoželať k cenným úspechom aj po tohoročných medzinárodných majstrovstvách Slovenskej republiky zamestnancovi Kúpeľov Dudince a.s., Júliusovi Berkimu ( na snímke vpravo) ich generálny riaditeľ JUDr. Slavomír Brza? Istotne si väčšina ctiteľov fair – play životov želá, aby tomu tak bolo... Foto: Andrea Petrušová

Kulturistika je pre neho životným štýlom

Zoznámili sme sa pred pár rokmi. V Kúpeľoch Dudince a.s., o ňom išli chýri ako o veľmi dobrom odborníkovi v oblasti práce s elektrinou. Bavili sme sa vtedy na rôzne témy. Zaujal ma svojim životným príbehom, ktorý som sa pokúsil s jeho súhlasom a autorizáciou zaknihovať na stránkach jedného internetového magazínu ešte 12. júla 2018.

Od tej doby stihol získať už 2 krát striebornú medailu na medzinárodných majstrovstvách Slovenskej republiky amatérov v kulturistike i ďalšie pozoruhodné úspechy. Dnes ho môže pozorný občan mestečka Dudiniec, ktorý sa rád prechádza tajuplnými cestičkami prírody v lesíku okolím kúpeľného Búroša stretnúť napríklad na stálej trati, ktorá meria približne 10 km.

Zvedavosť mi nedovolila, aby som sa ho neopýtal , prečo beháva tak dlhú trasu?

„Azda sa len nepripravuješ na známy Košický maratón či Dudinskú päťdesiatku, ktorá bude v októbri toho roku? Zmenil si športové odvetvie “

vychrlil som na neho viacero zvedavých otázok v návale môjho obdivu a prekvapenia. Usmial sa. Moje zvedavé otázky ho nezaskočili. Možno preto, lebo pre neho je amatérska kulturistika nie športom, ale životným štýlom.

„Čistím si pravidelnejšie svoje mozgové závity. V októbri, ktorý spomínaš v súvislosti s Dudinskou päťdesiatkou sa plánujem zúčastniť, síce, medzinárodného športového podujatia, ale nie v atletickej chôdzi. Ak „Korona“ nebude „vystrájať“ chcem uspieť na medzinárodných majstrovstvách Slovenskej republiky v amatérskej kulturistike v kategórii Masters. Medzinárodné majstrovstvá by sa mali konať 24. októbra vo Zvolene. K doterajším medailovým umiestneniam by som rád pridal konečne zlatú medailu.

Od pondelka 29. júna toho roku som na spomenuté podujatie zintenzívnil prípravu. Samozrejme, práca v Kúpeľoch Dudince zostala na prvom mieste, ani cvičenie som však po medailových umiestneniach nezanedbal. Teraz som svoj životný štýl len spestril behom a finalizáciou stravovania v spojení s cvičením v posilňovni.

Vieš, keď sa stretnem pri behu s viacerými kúpeľnými hosťami počas ich cvičení v tej veľkej prírodnej posilňovni nášho Búroša pod holým nebom, akosi ma to ešte viac motivuje takto zdravo žiť a pracovať.“

Taká bola slovná reakcia Júliusa Berkiho, ktorý bude na medzinárodných majstrovstvách Slovenskej republiky v prípade ich konania znova reprezentovať Kúpele Dudince a.s.

Samozrejme, že som sa vo voľnej debate pýtal aj na miesto trénovania v posilňovni i na jeho tréningových partnerov. Jeho reakcie boli ústretové a znova úprimné, sprevádzané pre neho typickým úsmevom.

„Sparig mi v telocvični robí Reno Moravčík, ktorý však nepočíta tentoraz so svojim štartom na spomenutom podujatí ako súťažiaci. A pýtaš sa na reprezentáciu? Mojim cieľom nie je sen nosiť v sebe označenie reprezentant, ale odovzdávať s logom Kúpele Dudince a.s., vnútornú kvalitu hodnôt pre ľudské dobro a zdravie všetkých, ktorí sa k takým hodnotám hlásia.“

Jednoduchá, profesorská odpoveď bez plagiátorstva. Úsmevom na tvári s poznámkou:

„ Musím už utekať, čakajú ma ešte ďalšie povinnosti“ nedovolil rozširovať teóriu o potrebe hodnôt v ľudskom žití súčasnosti. Tak vyštudoval Július Berki univerzitu skutočných hodnôt poctivých prístupov k vlastnému životnému štýlu i životu tých druhých.

Bez pátosu zbytočných fráz, ktoré sú dnes viac ako inokedy rôznorodo omieľané, ale ktorým chýba často úprimné statočné konanie v praxi.

Jozef Mazár

Pozri tiež

Rekonštrukcia vojenského cintorína vo Zvolene

Obnova hrobov dôstojníkov i úprava zelene. Mesto pristupuje k rekonštrukcii jedného z vojenských cintorínov na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *