KVÁSKOVÝ KLUB TERÉZIE VANSOVEJ

Bábkové divadlo na Rázcestí uvádza prvé predstavenie pre mladých ľudí a dospelých v novom roku 2020.

Predstavenie TV RECEPTY skúma život Terézie Vansovej, výnimočnej ženy, spisovateľky, mysliteľky, ženskej aktivistky (aj keď kedysi sa tomu tak nehovorilo) a v neposlednom rade manželky evanjelického farára Janka Vansu.

Terézia Vansová sa narodila v roku 1857 vo Zvolenskej Slatine. Žila tam, kde jej manžel aktuálne vykonával duchovné poslanie. Veľkú časť života prežili v spišskej obci Lomnička a neskôr žili v Banskej Bystrici, na Fortničke. Umelecký, ľudský a sociálny odkaz T. Vansovej analyzuje domáca tvorkyňa BDNR Ivona Buková so svojim tímom.

„Moje stretnutia so ženami, čo žili pred nami, sú čím ďalej intenzívnejšie a čím viac o nich viem, tým viac si uvedomujem význam týchto žien pre súčasnosť a súčasne aj to, aké dôležité je zviditeľňovať ženy a ich život. Práve z pohľadu iných, než tradičných myšlienkových schém.“

Autorka a režisérka Ivona Buková.

Predstavenie TV RECEPTY je kni-ho-hra-vou montážou. Spája dokumentárne divadlo faktov, literárne úryvky z Vansovej diela, imaginatívne obrazy predstáv a senzibilný jazyk emócií do komorného diela, ktoré odhaľuje (ne)známe oblasti života TV.

Vedeli ste, že jej dielo Sirota Podhradských je prvým románom v slovenskej histórii, ktorý napísala žena-spisovateľka? Okrem toho napísala aj niekoľko ďalších románov (Kliatba, Julinkin prvý bál, Pani Georgiadesová na cestách a i.).

A vedeli ste, že Terézia Vansová je autorkou slovenskej kuchárky Recepty prastarej matere? Tak, ako to v manželskom živote väčšinou chodí, aj Terézia sa musela spriateliť s rolou gazdinky. Zostavila prvú slovenskú knihu receptov, aby pomohla iným slovenským ženám pri ich každodenných službách v kuchyni.

Divadlo sa rozhodlo nadviazať na odkaz TV a po predstavení pozýva do KVÁSKOVÉHO KLUBU TERÉZIE VANSOVEJ. Exkurziu vedie spisovateľkina predstaviteľka – herečka Mária Šamajová. Majka Šamajová sa viac rokov venuje pečeniu z kvásku. Prevedie vás metódou kváskovania spolu s praktickými ukážkami. Môžete sa tešiť aj na živý darček – živý kvások na prípravu domáceho chlebíka.

Pozývame šikovných kuchárov, kuchárky, pekárov, pekárky, ale i všetkých ktorí, ktoré majú chuť dozvedieť sa viac o pôvodných receptoch Terézie Vansovej a súčasnom kváskovaní.

Predstavenie sa koná 15. januára v divadelnom Teátriu Bábkového divadla na Rázcestí o 19.00 hodine.

Vstupenky na predstavenia je možne rezervovať: vstupenky@bdnr.sk, www.bdnr.sk. Kúpiť online www.ticket-art.sk alebo v pokladnici divadla.

Zdroj a foto : TS BDNR, Monika Tatarková

Pozri tiež

Obnova materských škôl v Sásovej pokračuje

Mesto Banská Bystrica sa dlhodobo venuje rekonštrukciám škôlok vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Dôležité je nielen …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *