Lesy SR sú najväčším predajcom poľovačiek, za rok 2015 dosiahli historický zisk

Štátny podnik Lesy SR zaznamenal v roku 2015 najlepší hospodársky výsledok z poľovníctva od svojho založenia v roku 1999 vo výške 1,24 milióna eur pri výnosoch 3,27 milióna eur. Dnes o tom informoval hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek.

„Oproti roku 2014 ide o rast zisku vo výške 11,7 % a oproti roku 2013 dokonca o 55 %. Kompletné hospodárske výsledky celého podniku budú známe začiatkom marca po ukončení auditu,“ uviedol Rezek.

„Tržby aj zisk rastú najmä vďaka kvalitnej ponuke poľovačiek a veľkému podielu ulovenej trofejnej zveri. Podstatný význam na dosiahnutom výsledku mali tiež úspory z efektívnejšieho využívania prostriedkov a lepšie ceny prenájmov poľovných revírov, ktoré sa nám darí dosiahnuť vo verejných obchodných súťažiach. Predpokladáme, že tento trend bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch,“ konštatoval generálny riaditeľ podniku Peter Morong.

 Ako tiež zdôraznil, podnik vlani uskutočnil verejné obchodné súťaže na prenájom 12 poľovných revírov. V niektorých prípadoch sa cena prenájmu od bežných 3 až 5 eur za hektár a rok vyšplhala na niekoľkonásobok tejto sumy a v jednom prípade až na 102 eur/ha poľovného pozemku za jeden rok.

Lesy SR sú najväčším predajcom poľovačiek na Slovensku a ponúkajú lov predovšetkým na zver jeleniu, danieliu, mufloniu, srnčiu, diviačiu a bažantiu. V ponuke je tiež lov medveďa, vlka, kamzíka, jariabka, morky, sluky a ďalšej zveri. V minulom roku navštívilo podnikové revíry viac ako 2300 poľovných hostí. Komplexné služby zabezpečujú vo vlastných zariadeniach od luxusných poľovníckych zámkov a kaštieľov cez horské hotely až po poľovnícke chaty hlboko v horách.

 Podľa Moronga zisk z poľovníctva bude v značnej miere využitý práve na zveľaďovanie režijných poľovných revírov.

„Najvýznamnejšia trofej za rok 2015 patrí zahraničnému poľovníkovi, ktorému sa podarilo na Poľane uloviť jeleňa s hodnotou trofeje predbežne 252 bodov CIC (Conseil International de la Chasse – Medzinárodná rada pre poľovníctvo a ochranu zveri), čo bude po oficiálnom ohodnotení najsilnejší jeleň odlovený v slovenských zverniciach. Z ďalších najkvalitnejších trofejných úlovkov sú to napríklad daniel 192 bodov CIC, muflón 221 bodov CIC a diviak 125 bodov CIC,“ dodal Rezek.

V uplynulom roku vykonávali Lesy SR právo poľovníctva v 76 režijných poľovných revíroch s celkovou výmerou 342.000 hektárov, čo predstavuje 4,1-% podiel z celkového počtu poľovných revírov a 7,1-% podiel z výmery poľovnej plochy v SR. Z počtu 76 režijných revírov je 12 zverníc a sedem bažantníc.

Zdroj a ilustr. foto : tasr

Pozri tiež

Nelegálna poľovačka na diviaka

Poverený príslušník Obvodného oddelenia Policajného zboru v Dolnej Strehovej obvinil troch mužov z Lučenca z prečinu pytliactva spáchaného …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *