Listy 2. triedy budú aj po zvýšení lacnejšie ako priemer krajín V4

Cena listov 2. triedy bude aj po navrhovanom zvýšení na Slovensku nižšia ako je priemer okolitých krajín V4 a Rakúska spolu. Uviedol to Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ), ktorý urobil porovnanie cien v súvislosti s návrhom Slovenskej pošty na rast cien za poštové služby.

Úrad ale dodáva, že ide o porovnanie produktov s rozdielnymi parametrami.

„Súčasná cena listu 2. triedy je najnižšia v porovnaní s okolitými krajinami,“ priblížil tlačový hovorca RÚ Roman Vavro.

V súčasnosti totiž stojí na Slovensku podanie listu 2. triedy 45 centov. V Poľsku je to 46 centov, v Maďarsku 48 centov. V Českej republike je cena 59 centov, aj keď tu existuje iba jedna kategória listov, a to prvej triedy. Rovnaké je to aj v Rakúsku, kde sa za podanie listu platí 1 euro.

Priemer krajín V4 a Rakúska teda predstavuje za listy 2. triedy 61 centov a Slovenská pošta navrhuje zvýšenie ceny za list tejto kategórie na 50 centov.

Čo sa týka listov 1. triedy, tie aktuálne na Slovensku stoja 65 centov a zvýšiť sa majú na 70 centov. V Poľsku je ich cena 58 centov a v Maďarsku 64 centov. V prípade Českej republiky je to jednotná cena 59 centov a v Rakúsku 1 euro. Priemer týchto krajín tak predstavuje 70 centov.

Úrad pritom dodal, že bežní občania na Slovensku uprednostňujú podávanie listov prostredníctvom 2. triedy, keďže listy 1. triedy tvoria len 5,93 % z celkového počtu prepravovaných listov do 50 gramov. Slovenská pošta navrhuje zvýšenie cien v každej hmotnostnej kategórii do 1 kilogramu (kg), teda do 50, do 100, do 500 a do 1000 gramov o 5 centov pri listoch 1. a 2. triedy.

„Ceny vnútroštátnych listov do týchto hmotnostných kategórií sa upravovali naposledy s účinnosťou k 1. januáru 2013, teda viac ako pred tromi rokmi,“ doplnil Vavro.

Ceny sa podľa pošty upravujú pre zvyšujúce sa jednotkové náklady v dôsledku pokračujúceho poklesu podaných, predovšetkým listových zásielok.

„Navrhovaná úprava maximálnych cien prihliada na ekonomicky oprávnené náklady a na primeraný zisk poskytovateľa univerzálnej služby,“ opísal Vavro.

Zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

Na cestovanie v čase máš ešte pár dní! Zapoj sa do súťaže o najkrajší list!

Rád by si cestoval v čase? Zaletel si do minulosti alebo videl, ako vyzerá budúcnosť? …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *