Majster sveta Red Bull Air Race mieri na SIAF aj so svojou trofejou

Vynikajúci český akrobatický pilot, šampión a úradujúci majster sveta adrenalínových pretekov Red Bull Air Race Martin Šonka prijal pozvanie aj na Medzinárodné letecké dni SIAF 2019. Nielenže návštevníkom počas víkendu 3. a 4. augusta predvedie, čo jeho lietadlo dokáže, ale na autogramiádu prinesie aj svoju trofej majstra sveta. Z Českej republiky okrem neho na Sliači privítame už tradične aj zástupcov Vzdušných síl Armády ČR. 

Majstra sveta Red Bull Air Race pre rok 2018 Martina Šonku mohli fanúšikovia letectva stretnúť na Slovensku už v máji na Festivale letectva v Piešťanoch. Člen českej akrobatickej reprezentácie v kategórii „Unlimited“ a bývalý vojenský pilot lietadla JAS-39 Gripen ukáže, čo všetko jeho akrobatický špeciál Extra 300 dokáže. Tešiť sa môžeme na predvádzanie minimálnej a maximálnej rýchlosti, rotáciu okolo všetkých troch osí, cúvanie i visenie na vrtuli.

Vzdušné sily AČR s Alcami a vrtuľníkmi 

Na Leteckej základni Sliač sa predstavia v letovej ukážke aj dve české vojenské lietadlá L-159 ALCA. Ich schopnosti predvedú display piloti Michal a Aleš. Tento rok majú naplánovaných 10 vystúpení (okrem Slovenska napríklad v Anglicku, Litve či v Belgicku). Na Sliači uvidíme atraktívne letové vystúpenie, počas ktorého dvojica v malej výške predvedie manévre pri útoku na pozemný cieľ. Zaujímavosťou je, že začiatkom júna tohto roku získali za toto číslo na leteckom dni na základni RAF v anglickom Cosforde ocenenie za najprecíznejšie odlietanú letovú ukážku s dodržaním všetkých bezpečnostných pravidiel. Obsahom ukážky “Prepad letiska” je letecký úder na pozemné ciele, doplnený o pyrotechnické efekty na zemi. Ide o kombináciu manévrov dvojice vo vzduchu (kde max. preťaženie dosahuje 6 až 7G) a výbuchov na zemi tak, aby toto vystúpenie bolo atraktívne pre divákov.

Na SIAF-e však budeme môcť v podaní českých vojenských pilotov tradične obdivovať aj štandardné letové ukážky manévrovacích možností vrtuľníkov Mi171 a Mi-24/35.

 Organizačné info pre návštevníkov:

  • lístky sa 3. a 4. augusta začnú predávať na bránach letiska už od 7:00 hod.
  • vyzývame ľudí, aby vyrazili na SIAF v dostatočnom časovom predstihu
  • brány sliačskeho letiska sa otvárajú o 8:00 hod.
  • letový program sa začína o 10:00 hod.
  • nebude chýbať detská zóna, atrakcie pre celé rodiny, celodenný zábavný program
  • viac info na nájdete na: siaf.sk, Facebook, Instagram. Vo FB skupine “Cestujem na SIAF” si môžu návštevníci SIAF-u dohodnúť zdieľanú jazdu
  • predpredaj vstupeniek je dostupný cez predpredaj.sk
TS: Zdenka Marhefková, foto: organizátor, oficiálny web Martina Šonku

Pozri tiež

Kraj zabezpečuje kyvadlovú dopravu na podujatí SIAF, autobusy budú nízkopodlažné

Najväčšie podujatie svojho druhu v kraji, Medzinárodné letecké dni SIAF 2019 na Sliači, otvorí svoje brány …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *