Marian Kotleba: Tí, ktorí kritizujú hospodárenie BBRSC by mali byť vyťažovaní orgánmi činnými v trestnom konaní

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marian Kotleba zvolal na dnes tlačovú konferenciu k hospodáreniu Banskobystrickej regionálnej správy ciest. Pozval len vybrané médiá.

Tlačová konferencia bola reakciou na vyjadrenia bývalého predsedu BBSK Vladimíra Maňku, ktorý začiatkom týždňa obvinil nominantov predsedu BBSK Mariana Kotlebu, ktorí riadia Banskobystrickú regionálnu správu ciest a.s. (BBRSC), že svojou neschopnosťou dostali prvýkrát po rokoch spoločnosť do takmer 800-tisícovej straty. Súčasné vedenie hovorí o strate približne 460 tisíc eur.

„Pritom len administratívnemu kroku môže Kotleba vďačiť za to, že strata nebola ešte vyššia. Takýto vývoj povedie k prepúšťaniu zamestnancov a k ohrozeniu bezpečnosti na cestách 2. a 3. triedy Banskobystrického kraja,“povedal vtedy Vladimír Maňka pre agentúru SITA.

Marian Kotleba dnes upozornil aj na fakt, že tesne pred koncom funkčného obdobia Vladimíra Maňku si spoločnosť BBRSC zobrala v priebehu dvoch dní dva úvery v celkovej výške presahujúcej 6 miliónov eur, ktorých istinu začal Banskobystrický samosprávny kraj splácať až v roku 2014 a to vo výške 1,2 milióna eur ročne.

„Túto konferenciu sme zvolali preto, že sa jednoducho nedalo nereagovať na vyhlásenia bývalého predsedu BBSK Maňku. Výpadok výkonu v roku 2014 oproti predchádzajúcemu roku zo strany Slovenskej správy ciest bol približne 6 miliónov eur. Je to štátna firma ovládaná vládnou stranou. Pripočítajte k tomu splátku úverov a z rozhodnutia bývalého vedenia sme v strate 7,2 milióna eur. „Moji nominanti“, o ktorých je reč, dokázali dosiahnuť hospodárenie so stratou 460 tisíc eur, napriek výpadku vo výške 7,2 milióna eur,“ povedal Marian Kotleba.

Riaditeľ BB RSC Martin Beluský tiež upozornil na to, že objem objednaných výkonov zo strany BBSK v roku 2014 naopak stúpol.

„V roku 2012 bol objem objednaných výkonov zo strany BBSK vo výške 9,8 milóna eur, v roku 2013 to bolo 9,7 milóna eur a v roku 2014 už za pôsobenia nového predsedu, pána Kotlebu, sa zvýšili výkony na 10,8 milióna eur. To znamená, že za súčasného vedenia sa podarilo naopak zvýšiť výkony na cestách II. a III. triedy,“ povedal dnes Martin Beluský, generálny riaditeľ Banskobystrickej regionálnej správy ciest.

Martin Beluský ďalej vysvetlil najvýznamnejší výpadok príjmov v roku 2014.

„Druhým najväčším odberateľom je štátna SSC, keďže robíme výkony aj na cestách I. triedy. V roku 2012 si objednala výkony za takmer 5,2 milióna eur, v roku 2013 za 7,8 milióna eur, ale v roku 2014 iba za 2,8 milióna eur. To je pokles až päť miliónov eur bez DPH, šesť miliónov eur s DPH. Keď vám klesnú výkony v takom objeme, logicky nemôžete dosiahnuť taký výsledok hospodárenia než roky predtým,“ vysvetlil Beluský.

Martin Beluský tiež upozornil na to, že počas pôsobenia súčasného vedenia sa podarilo znížiť nákupnú cenu posypovej soli z viac ako 100 eur za tonu na 68 eur, čo v konečnom dôsledku znamená úsporu prostriedkov len na tejto komodite približne 750 tisíc eur ročne. V správe a údržbe BBRSC sú cesty II. a III. triedy v dĺžke 2556 km a 1107 mostných objektov, ktoré sú vo vlastníctve BBSK a ročne spotrebuje približne 20 000 ton posypovej soli. Jej závody okrem Banskej Bystrice sídlia v Lučenci, v Rimavskej Sobote, Veľkom Krtíši, vo Zvolene a v Žiari nad Hronom.

„Štátna firma Národná diaľničná spoločnosť nemala problém nakupovať ten istý materiál za dvojnásobné ceny. Blížia sa voľby, vidíme, že vládna strana využíva každú príležitosť na vytváranie fondov a čiernych peňazí na to, aby sa zabezpečili do volieb. Výmena povrchov na diaľniciach, výmena zvodidiel, ktorým nič nebolo to je čierna hra, ktorú zaplatíme my všetci,“ vysvetľuje predseda kraja Marian Kotleba.

„Potom sa čudujme, že v tomto štáte na nič nie sú peniaze, keď takíto ľudia budú hovoriť, že moji nominanti pri výpadku príjmov vo výške 7,2 milióna eur spravili stratu 500 tisíc eur. V normálnej republike by tí istí ľudia mali byť vyťažovaní orgánmi činnými  v trestnom konaní,“ dodal Kotleba.

Boj medzi vládnou stranou SMER-SD a predsedom BBSK Marianom Kotlebom zjavne pokračuje ďalej a s blížiacimi voľbami sa dá očakávať, že sa bude stupňovať. Už tento piatok, 7. augusta 2015, sa uskutoční zasadnutie zastupiteľstva BBSK a pravdepodobne to opäť bude „plodný a konštruktívny proces v prospech občanov kraja“. Zasadnutie budeme samozrejme sledovať a prinesieme vám z neho reportáž.

(pef)

Pozri tiež

V roku 2020 kraj investuje 58 037 000 eur do rekonštrukcie ciest, zariadení sociálnych služieb, stredných škôl či obnovy kultúrnych pamiatok

Aj v roku 2020 sú pre Banskobystrický samosprávny kraj prioritou bezpečnejšie cesty, kvalitnejšie sociálne služby …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *