Materská dávka sa od budúceho roka zvýši

Od 1. januára budúceho roka na Slovensku vzrastie materská dávka, a to zo súčasných 65 % na 70 % denného vymeriavacieho základu. Vyplýva to z vládneho návrhu zákona o sociálnom poistení, ktorý dnes definitívne schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Zvýšenie materskej dávky je súčasťou druhého sociálneho balíčka vlády Roberta Fica (Smer-SD). Cieľom tohto kroku je podporiť rodiny.

„Navrhovaným opatrením sa výraznejšie podporia rodičia detí, ktorí pred nástupom na materskú dovolenku vykonávali zárobkovú činnosť a boli nemocensky poistení,“ zdôvodnilo ministerstvo práce.

Výška materského sa od 1. januára 2016 upraví aj tým poistencom, ktorí začali poberať materské pred 1. januárom 2016 a poberajú ho aj po 31. decembri 2015. Poberateľom materskej dávky, ktorým vzniká nárok na túto dávku, Sociálna poisťovňa prizná vyššiu sumu materskej dávky automaticky bez toho, aby si museli podávať žiadosť o jej vyplatenie.

Rezort práce predpokladá, že zvýšenie percentuálnej časti vymeriavacieho základu na výpočet sumy materského by sa malo v budúcom roku dotknúť mesačne priemerne 24.240 osôb poberajúcich túto dávku. Priemerná mesačná suma materského by mala predstavovať v roku 2016 sumu 459,6 eura. V porovnaní so súčasným stavom to predstavuje nárast o 32,8 eura.

Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh k novele zákona, ktorý predložil Viliam Jasaň (Smer-SD). Odstráni sa tak diskriminácia vdov a vdovcov pri posudzovaní opätovného vzniku nároku na pozostalostný dôchodok, a to pri tých občanoch, ktorí ovdoveli pred 1. januárom 2004. Ako uviedol minister práce Ján Richter (Smer-SD), táto diskriminácia trvala na Slovensku 11 rokov, keď exminister práce Ľudovít Kaník zaviedol dve nerovnaké skupiny vdov a vdovcov.

„Odstráni sa skrivodlivosť a nastane spravodlivosť aj v tejto oblasti, pretože nebudú riešené dve kategórie vdov a vdovcov,“ dodal Richter.

tasr, ilustr. foto

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *