Foto: Mazureka uznali vinným, prípad ide na Najvyšší súd

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici uznal dnes popoludní poslanca Milana Mazureka vinným z hanobenia rasy, národa a presvedčenia a uložil mu peňažný trest vo výške 5-tisíc eur.

Ak by Mazurek odmietol zaplatiť, musel by si odsedieť 6 mesiacov vo väzení. Poslanec NR SR za ĽSNS sa odvolal, spravil tak aj prokurátor a prípad tak smeruje na Najvyšší súd SR.

Špecializovaný prokurátor prišiel na pojednávanie v sprievode kukláčov, v súdnej sieni bolo aj niekoľko podporovateľov Mazureka a na vedľajšej ulici pred súdom sa opäť zhromaždilo približne 200 ľudí, prevažne sympatizantov Kotlebovej strany ĽSNS. Došlo ku stretu s Mestskou políciou, ktorí chceli na auto zaparkované v protismere a na chodníku založiť papuču, voči čomu však ostro vystúpilo niekoľko desiatok protestujúcich. Na provizórnom pódiu vystúpili okrem Mariana Kotlebu aj bývalý mestský policajt z Trnavy, či hostia z Česka. Na druhom konci zatiaľ členovia občianskej platformy Nie v našom meste čítali knihy. Ale ani tí sa nezaobišli bez stretu s políciou napriek tomu, že mali svoju aktivitu vopred ohlásenú.

Pred súdom vypovedal aj Mazurekov kamarát rómskeho pôvodu, ktorý povedal, že poslanec sa pred ním nevyjadroval nenávistne na adresu rómskeho etnika. Mazurek je súdený pre výroky, ktoré odzneli v žilinskom rádiu Frontinus. Dnes ho ŠTS uznal vinným.

Prokurátor podal na ŠTS obžalobu na Milana Mazureka v decembri 2017 pre prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia v súbehu s prečinom podnecovania hanobenia a vyhrážania osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu. Mazurek v októbri 2016 povedal v rádiu Frontinus v diskusnej relácii ako poslanec NR SR a člen výboru pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť povedal okrem iného, že „cigáni vyciciavajú náš sociálny systém.“

Na súde Mazurek opäť spochybnil znalca Maxa Steuera pre jeho židovský pôvod a znalecký posudok, ktorý bol zverejnený ešte pred pojednávaním považuje za nástroj politického zápasu s cieľom poškodiť jeho meno. Obžaloba trvala na tom, že v výroky, ktoré zazneli v rádiu Frontinus v rámci celého kontextu spĺňajú znaky znevažujúceho prejavu z hľadiska príslušnosti ku konkrétnemu etniku, majú rasistický charakter a vyplýva z nich zámer vyvolať nenávisť voči príslušníkom etnickej skupiny.

Prokurátor v záverečnej reči žiadal pre poslanca Milana Mazureka podmienečný trest a povinné vzdelávanie o rómskom holokauste, ktoré by si musel zaplatiť sám. Obhajoba poukazovala na údajnú zaujatosť súdneho znalca. Do súdnej siene opäť prenikali pokriky jeho prívržencov zo susednej ulice. Skuteckého ulica, kde prebiehal súd, bola dnes zatarasená.

er, foto: mp

Pozri tiež

Pred ŠTS v Banskej Bystrici protestovali ľudia s vlajkami, ktorí prišli podporiť poslanca NR SR Milana M.

Poslanec Národnej rady (NR) SR za Kotlebovu ĽSNS Milan M. sa v pondelok postavil pred …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *