Menštruácia je stále tabu, ukazuje však zdravie ženy

Tri štvrtiny slovenských žien sa zhodujú, že téma menštruácie je v spoločnosti stále tabuizovaná, vyplýva z prieskumu.

Potvrdzujú to aj skúsenosti odborníčky, podľa ktorej sa ženy veľmi nerady púšťajú do debaty na túto tému.

„Treba ich často povzbudzovať, aby sme potrebné informácie získali. Niektoré sú mojimi otázkami prekvapené,“

hovorí Andrea Maľová z I. gynekologicko–pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava. Ženy by si podľa jej slov mali sledovať svoj menštruačný cyklus.

„Menštruácia je pre ženu naozaj zásadným ukazovateľom jej zdravia. Každá informácia je pre ich ošetrujúceho lekára podstatná, pretože údaje o ťažkostiach s menštruačným cyklom, resp. krvácaním môžu pomôcť k určeniu správnej diagnózy. Dá sa povedať, že menštruačný cyklus slovenských žien a jeho poruchy korešpondujú so štandardmi uvádzanými v odbornej literatúre,“ povedala.

Septembrový prieskum agentúry TNS na vzorke 1000 žien pre spoločnosť Gedeon Richter ukázal, že prejavy tzv. predmenštruačného syndrómu (PMS) pociťuje 90 percent slovenských žien. Najviac typické sú preň bolesti brucha, podbrušia, krížov, citlivé prsníky a výkyvy nálad. Aj samotná menštruácia sa prejavuje hlavne ako bolesť – 61 percent respondentiek uvádzalo ako najčastejšie bolesti brucha a podbrušia, 40 percent pociťuje bolesti v krížoch.

Viac než tretina žien (39 percent) hodnotila svoj menzes ako relatívne dlhý. Približne rovnaký podiel (41 percent) počas neho silno krváca. S bolestivým priebehom menštruácie sa potýka štvrtina žien. Zatiaľ čo s dlhým a intenzívnym cyklom majú skôr skúsenosť ženy vo veku 45 až 55 rokov, bolestivá menštruácia trápi najčastejšie ženy vo veku 25 až 34 rokov.

Pravidelný menštruačný cyklus sa pohybuje ideálne vo frekvencii 28 dní, normálne je však aj rozpätie od 21 do 35 dní. Zdravé krvácanie by malo so zarátaným špinením trvať zhruba päť až sedem dní. Silná, zdĺhavá a nepravidelná menštruácia môže signalizovať zdravotné problémy, napríklad aj diagnózu myómu maternice, treba sa preto poradiť s gynekológom. Viac informácií môžu ženy nájsť na webe www.mojamenstruacia.sk.

tasr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *