Mesto finalizuje prípravy na víkendový celoplošný skríning

V dňoch 23. a 24. januára 2021 bude pre všetkých záujemcov o testovanie v Banskej Bystrici k dispozícii od 8:00 hod. do 20:00 hod. celkovo 19 mobilných odberných miest a 55 odberných tímov.

Zamestnanci mestského úradu aktuálne zásobujú všetky miesta potrebnými ochrannými pomôckami, antigénovými testami a ďalším materiálom nevyhnutným pre zorganizovanie skríningového testovania. Doposiaľ sa prostredníctvom rezervačného systému prihlásilo približne 23 000 ľudí.

Záujemcovia o testovanie sa môžu nahlasovať cez rezervačný systém, ktorý je dostupný na stránke testovanie.banskabystrica.sk. Potrebné je vybrať si deň (sobotu, 23. alebo nedeľu, 24. januára 2021), odberné miesto, odberný tím a konkrétny čas. Upozorňujeme všetkých, aby boli pri zadávaní svojich údajov – e-mailovej adresy i telefónneho čísla pozorní. Stáva sa totiž, že pre nepozornosť a nesprávne napísaný e-mail im nepríde potvrdzujúca informácia o tom, na ktorý termín či miesto sa prihlásili. Každému registrovanému príde informácia aj SMS-kou v prípade, že zadá správne telefónne číslo.

Rezervačný systém je otvorený aj pre ľudí z okolitých obcí, kde sa starostom nepodarilo zriadiť mobilné odberné miesta. Možnosť otestovať sa počas víkendu v našom meste ponúkame aj pre nich. Prípravy na víkendové skríningové testovanie v súčasnosti finalizujeme. Všetky mobilné odberné miesta máme pokryté dostatočným počtom zdravotníkov i administratívnych pracovníkov,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Aj počas najbližšieho víkendu budú na každom mobilnom odbernom mieste dohliadať na plynulý chod príslušníci štátnej polície i ozbrojených síl. O verejný poriadok v okolí odberných miest sa postará mestská polícia. Pripomíname, že každý otestovaný záujemca dostane osobne do vlastných rúk (nie formou SMS) písomné potvrdenie o výsledku testu v zmysle metodiky k testovaniu formou antigénových testov Ministerstva zdravotníctva SR.

Aktuálna kapacita rezervačného systému je nastavená na 33 000 ľudí. V prípade, že by sme sa blížili k jej naplneniu, sme schopní ju v priebehu najbližších dní rozšíriť. Chceme, aby každý záujemca mal možnosť otestovať sa,“ dopĺňa Jakub Gajdošík, 1. zástupca primátora.

Pripomíname, že podľa vyjadrení členov vlády bude negatívny výsledok testu po celoplošnom skríningu od 27. januára podmienkou cesty do práce, ktorá nemôže byť vykonávaná z domu. Rovnako bude podmienka negatívneho testu platiť aj pre pobyt v prírode, nebude sa však týkať mládeže do 15 rokov a seniorov nad 65 rokov. Potvrdenie o negatívnom výsledku testu získané z komunitného dobrovoľného cieleného testovania organizovaného mestom v dňoch 16. a 17. januára v tomto prípade neplatí.

Mesto Banská Bystrica, Zdenka Marhefková, foto ilustr. red.

Pozri tiež

Inscenácie Divadlo Štúdio tanca v marci exkluzívne na portáli navstevnik.online

Banskobystrické divadlo venujúce sa už viac ako 22 rokov súčasnému tancu sa s radosťou zapája …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *