Mesto Žiar nad Hronom aj Banskobystrický samosprávny kraj ocenené za efektivitu a transparentnosť vo verejnom obstarávaní

Mesto Žiar nad Hronom a rovnako Banskobystrický samosprávny kraj získali ocenenie čestného nákupu Fair Sourcing Awards. Na medzinárodnej konferencii o verejnom obstarávaní a e-nákupoch v Ostrave kraj uspel vďaka práci Oddelenia verejného obstarávania Úradu BBSK v kategórii Start určenej pre nováčikov za zlepšenia za posledný kalendárny rok. Ceny Fair Sourcing Awards sa udeľujú za efektívne obstarávanie verejných zákaziek a najúspešnejšiu implementáciu a využívanie elektronického obstarávania. Predseda BBSK pogratuloval primátorovi mesta Žiar nad Hronom Petrovi Antalovi k tomuto oceneniu a rovnako ku znovuzvoleniu do jeho funkcie v nedávnych komunálnych voľbách.

Novelizácia zákona, ktorú v Národnej rade SR Peter Antal predkladal ako poslanec, priniesla do verejného obstarávania inovácie, ktoré mestá, obce aj samosprávne kraje zavádzajú do praxe, a ktoré prinášajú takéto pozitívne výsledky.

Predseda BBSK sa u primátora Žiaru nad Hronom informoval aj o okolnostiach súvisiacich s uzatvorením novej zmluvy o zabezpečovaní mestskej hromadnej dopravy. Žiarska samospráva ju so SAD ZVOLEN podpísala pred rokom po riadnom verejnom obstarávaní a nie predĺžením prostredníctvom dodatku k platnej zmluve. Ako z vysvetlenia vyplynulo, špecialisti pre verejné obstarávanie neodporučili Žiaru nad Hronom predĺžiť pôvodnú zmluvu, pretože by mohlo dôjsť k porušeniu zákona a smernice o verejnom obstarávaní. Podľa Petra Antala, nové verejné obstarávanie zabezpečilo postup mesta  v medziach zákona, a zároveň maximalizovalo hospodárnosť vynakladania verejných zdrojov.

„Prvoradým cieľom Banskobystrického samosprávneho kraja je v situácii, kedy platnosť súčasných zmlúv, ktoré má s dopravcami uzavreté BBSK, končí o menej než dva mesiace, zabezpečiť, aby nebola pre občanov ohrozená dostupnosť autobusovej dopravy v kraji. Jedinou legálnou možnosťou pre nás je využiť núdzové opatrenia podľa Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES)1370/2007. To znamená zabezpečiť dopravu prostredníctvom krátkodobých zmlúv s maximálnou platnosťou na 2 roky a okamžite začať pripravovať transparentné verejné obstarávanie,“

uviedol Ján Lunter.

Predstavitelia BBSK a Žiaru nad Hronom sa rovnako zhodli na ďalšom prehlbovaní spolupráce v odbornom vzdelávaní. Vďaka už teraz fungujúcej spolupráci mesta, kraja a regionálnych firiem v združení InTech  získajú mladí ľudia už počas školy zručnosti potrebné pre ich uplatnenie na trhu práce. Mesto aj kraj majú veľký záujem na ďalšom prehlbovaní spolupráce na tomto úspešnom a celoslovensky oceňovanom projekte.

TS: Marcela Glevická, ilustračné foto: tasr

Pozri tiež

Zastupiteľstvo dnes zvolilo nového podpredsedu BBSK

Na návrh poslaneckého klubu Nezávislých sa ním stal doterajší predseda klubu Ondrej Lunter. Krajské zastupiteľstvo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *