Mincovňa vyrazila striebornú zberateľskú mincu s pamiatkami B. Bystrice

Mincovňa Kremnica, š. p., vyrazila striebornú zberateľskú mincu nominálnej hodnoty 20 eur s motívom „Pamiatková rezervácia Banská Bystrica“, ktorú Národná banka Slovenska (NBS) vydáva na počesť tohto slávneho banského mesta.

Obe inštitúcie spoločne s mestom pod Urpínom pozývajú zberateľov na jej slávnostný prvý deň predaja, ktorý sa uskutoční v stredu (30.3.) o 14.00 h v priestoroch banskobystrickej historickej radnice.

Dnes o tom informovala Veronika Chrienová, špecialistka pre styk s verejnosťou z kremnickej mincovne.

„Autorom návrhu je akademický sochár Michal Gavula, ktorý si za dominantu líca mince zvolil renesančné priečelie Beniczkého domu, v pozadí s Kostolom sv. Kríža pristavaným k Pisárskej bašte. Tá je súčasťou opevnenia hradného areálu Banskej Bystrice. Na rube mince sú zobrazené architektonické dominanty – farský Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Hodinová veža, Barbakan, Kostol sv. Františka Xaverského a barokový Mariánsky stĺp,“ priblížila Chrienová. Mincu v bežnom vyhotovení vyrazili v náklade 2900 kusov, v proof vyhotovení 5400 kusov.

Ako Chrienová pripomenula, Banskú Bystricu v roku 1255 kráľ Belo IV. povýšil na slobodné kráľovské mesto. Postupne sa stala popredným banským mestom, v ktorom sa ťažilo hlavne striebro a meď. V roku 1494 vznikla spoločnosť Ungarischer Handel (Uhorský obchod), ktorá sa v 16. storočí stala jednou z najväčších a najmodernejších ťažobných spoločností svojej doby. Práve spoločnosť Uhorský obchod sa pričinila o výrazný rozvoj baníctva, hutníctva i dopravy, ktorý zasiahol celú sféru stredovekého života.

„Mesto má vo svojom centre zachovaných množstvo jedinečných pamiatok a v roku 1955 bolo vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu,“ dodala Chrienová.

Zdroj a foto : tasr

Pozri tiež

Martin Turčan: „Sme proti navrhovanému navýšeniu daní v meste, povieme vám aj prečo…“

Hovorí sa, že štátny rozpočet je zákonom roka a čísla v ňom veľa naznačia o tom, ako bude …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *