Výprava ŠK BCF Dukla BB

Mladí chodci z mesta pod Urpínom sa blysli osobákmi v Poděbradoch

MLADÍ CHODCI  SA BLYSLI OSOBÁKMI V PODĚBRADOCH

V sobotu 15. mája na testovacích chodeckých pretekoch pred nedeľnými ME družstiev v Poděbradoch si na 5-kilometrovej trati úspešne počínali nádejní slovenskí chodci z mesta pod Urpínom. Pretekári zo športového klubu BCF Dukla Banská Bystrica priniesli domov  hŕbu osobných rekordov. V pretekoch juniorov do 19 rokov obsadil ešte len 16-ročný Jakub Bátovský 2. miesto v osobáku 22:36 min, tretí v rovnakom výkone bol jeho klubový kolega z BCF Dukla Banská Bystrica Michal Duda (tréner Ľuboš Machník). Z Nemecka pricestoval vekom starší žiak (ročník  narodenia 2007) Lukáš Rosenbaum, tiež zo ŠK BCF,  kotrý priešiel do cieľa  šiesty kvalitným časom 23:26 min! Jeho i Jakuba Bátovského trénuje legendárny tréner Juraj Benčík. Výprava mladých športovcov dopadla ako najúspešnejšia výprava zo Slovenska.

V pretekoch junioriek do 19 rokov na 5 km skončila Karin Devaldová (Slávia TU Košice, trénerka H. Rusnáková) druhá v osobnom rekorde 24:13 min, hneď za ňou prišli do cieľa chodkyne zo ŠK ŠOG Nitra Terézia Kurucová (24:16) a Paulína Avenová (24:36).  Bibiána Jančová a Nina Poštová zo ŠK BCF skončili na 8. (29:09) a 9. mieste (29:10).  Terézia Kurucová sa dostala na štvrtú priečku v historických tabuľkách SR v kategórii 16-ročných za Raganovú (23:24), Z. Malíkovú (23:56) a Strmeňovú (24:12).

ME družstiev v chôdzi

Na nedeľňajších pretekoch ME družstsiev v chôdzi v českých Poděbradoch , skončila pretekárka banskobystrickej Dukly Mária Katerinka Czaková  v súťaži žien na 20 km na  18. mieste výkonom 1:34:27 h spomedzi 49 štartujúcich. Ďalšie dve Slovenky si na dvadsiatke zlepšili osobné maximá: Dubničanka Hana Burzalová (40. miesto), ktorú pripravujú Roman Benčík a Ľuboš Machník, sa prvý raz dostala pod hranicu 1:40 h (1:39:58), zlepšila sa o takmer šesť a pol minúty a v historických tabuľkách SR je už siedma.

Ema Hačundová (44.) z MŠK Borský Mikuláš skresala zo svojho doterajšieho maxima vyše dve minúty a časom 1:43:24 h je v slovenskej histórii deviata. V tímovej klasifikácii obsadili Slovenky 9. Miesto z 11 klasifikovaných družstiev.

Mužom poděbradská dvadsiatka  nevyšla: Miroslav Úradník usilujúci sa o miestenku na OH bol až 33. (1:26:39). Ešte v polovici trate to vyzeralo s atakom na hranicu 1:24 h pre Spišiakovho zverenca nádejne (10 km za 41:47), no potom Úradník bojoval viac s krízou ako s časom. Dominika Černého klasifikovali z vyše 50 chodcov na 36. priečke (1:27:28) a Daniel Kováč, ktorého štýl sa rozhodcom veľmi nepozdával zachraňoval Slovensko v tímovej súťaži – skončilo 9. – na 48. priečke (1:41:22).

V pretekoch junioriek na 10 km bola Dubničanka Alžbeta Ragasová ešte na 8. kilometri deviata, no rozhodcom sa nepozdával jej chodecký štýl a diskvalifikovali ju a Stanislava Hakulinová skončila na 21. mieste.

zč, atletika sk, foto: ŠK BCF Dukla BB

Pozri tiež

Majstrovskú štafetu chodcov ŠK BCF Dukla BB medzi mladšími žiakmi prebral Filip Krestianko

Prvý prázdninový deň 30. júla 2018 bol pre atlétov kategórie mladších žiakov vyvrcholením sezóny a celoročnej prípravy …