Mladučná banskobystričanka Terezka vyhrala súťaž mladých čipkárok v ČR

Krásne reprezentovala seba, ale aj Banskú Bystricu a Slovensko.

V sobotu 15.9.2018 boli vyhlásené  výsledky 4. ročníka súťaže pre mladé čipkárky – tentokrát na tému  „Květina k svátku/ výročí“, ktorým sa pripomínalo 100.výročie vzniku republiky. Výstavu si mohli pozrieť návštevníci počas leta  v Múzeu krajky Prachatice do 24.9.2018.

Z 38 vystavených prác, ktoré vyhoveli podmienkam zadania, práve práca s názvom „Snežienky“ talentovanej 13 ročnej Terezky Žabkovej  z Banskej Bystrice vyhrala v oboch hlavných kategóriách u odbornej poroty i v hlasovaní verejnosti.

Jej námet zaujal podľa organizátorov súťaže jej  detským námetom, spojeným s vyspelým remeselným spracovaním a doslova osviežil výstavu.

Odborná porota tento ročník súťaže bola vedená skúsenou lektorkou paličkovania, pani Leopoldinou Winkler z Rakúska.

Paličkovanie Terezke učarovalo už ako 8 ročnej. Prvýkrát si ho vyskúšala na ZŠ Moskovskej, keď im toto umenie prišla ukázať mamina jednej spolužiačky. Láska k čipke u nej rástla aj vo folklórnom súbore Matičiarik, v ktorom od šiestich rokov tancuje. V rodine nik nepaličkuje a tak si prvé vzory „odkukávala“ na internete. Rodičia ju v tejto záľube podporovali a zapísali na kurz paličkovania do Regionálneho centra remesiel ÚĽUV Banská Bystrica. Už niekoľko rokov sa jej mimoriadne obetavo venuje lektorka paličkovania pani Eva Kuníková, ktorej patrí špeciálna vďaka za podchytenie a podporu tohto detského talentu. Terka považuje paličkovanie za relax, má rada rôzne témy a námety. Jej srdiečka, zvieratká, kvetinové vzory, záložky, náramky ale aj dečky skončia vždy ako originálny, ručne robený darček pre rodinu a priateľov. Tejto záľube sa chce venovať aj naďalej. Výhra v súťaži je pre ňu povzbudením, aby neprestávala.

Výsledky súťaže

redakcia, foto : Silvia Žabková

Pozri tiež

Mobilné očkovanie rozširuje kraj tento týždeň do okresu Krupina

Banskobystrický samosprávny kraj bude v priebehu tohto týždňa očkovať seniorov prostredníctvom mobilných očkovacích jednotiek v okresoch Poltár, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *