Múzejné Stretnutia s minulosťou budú online

Stredoslovenské múzeum pokračuje vo formáte živého vysielania. Už dnes (25.11.) ponúkne svojim priaznivcom ďalší online prenos, ktorý môžu sledovať prostredníctvom sociálnej siete. Hosťom bude odborný asistent na Katedre histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici PhDr. Pavol Maliniak, PhD. Informovala o tom Kristína Hatarová, PR manažér Stredoslovenského múzea. 

Pravidelné podujatie Stredoslovenského múzea priblíži tentokrát tému Čabradské panstvo a región Hontu v stredoveku.  Priaznivci sa naň môžu tešiť už dnes 25. novembra o 18:30 hod. Odvysielané bude naživo prostredníctvom sociálnej siete Facebook. Ide v poradí už o druhé podujatie, ktoré bude vysielané naživo. Prvá online časť sa stretla s veľkým úspechom a preto múzeum, prinesie aj v nasledujúcej časti podujatia zaujímavú tému, sprostredkovanú týmto spôsobom.

Stretnutia s minulosťou patria k cyklom, ktoré sú veľmi obľúbené, preto veríme, že aj posledná tohtoročná časť nájde rovnako dobrú odozvu, ako tie predchádzajúce,

priblížil riaditeľ Stredoslovenského múze Marcel Pecník.

PhDr. Pavol Maliniak, PhD

Prednášajúcim bude odborný asistent na Katedre histórie FF Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici PhDr. Pavol Maliniak, PhD., ktorý pôsobil v Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici a na Katedre plánovania a tvorby krajiny FEE Technickej univerzity vo Zvolene. Vo vedecko-výskumnej činnosti venuje pozornosť najmä stredovekým dejinám hradov a hradných panstiev s dôrazom na regióny Hont, Zvolen Novohrad a Tekov. Je autorom alebo spoluautorom publikácií o hradoch Čabraď, Ľupča, Pustý hrad, Zvolenský zámok a Modrý Kameň.

Hrad Čabraď a priľahlé panstvo patrili k najväčším feudálnym majetkom v širšom regióne Hontu. Na príklade tohto hradného panstva je preto možné pomenovať a vysvetliť viaceré javy a procesy spojené s majetkovými, hospodárskymi, sociálnymi a demografickými pomermi vo vrcholnom a neskorom stredoveku. Zmeny vlastníkov, opakovaný zánik hradu a jeho obnovovanie spolu s panstvom, tvoria základný rámec pre poznanie vývoja. Hlavným cieľom je však utvorenie obrazu o životných podmienkach obyvateľov Čabradského panstva, ktorých pomerne zjednodušene môžeme nazvať poddaní,

priblížil Pavol Maliniak.

Stredoslovenské múzeum plánuje vo svojich pravidelných cykloch pokračovať aj v roku 2021. Už teraz vyberá ďalšie zaujímavé témy a hostí do svojich podujatí.

zdroj a foto: TS Stredoslovenské múzeum

 

Pozri tiež

Prvý deň skríningového testovania obyvateľov na ochorenie COVID-19 v Banskej Bystrici

V Banskej Bystrici sa začal prvý deň skríningového testovania obyvateľov na ochorenie COVID-19. Do piatkového večera …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *