NA 55. ROČNÍKU OLOMOUCKEJ DVADSIATKY zvíťazili mladí chodci z ŠK BCF Dukla Banská Bystrica

NA 55. ROČNÍKU OLOMOUCKEJ DVADSIATKY v atletickej chôdzi zvíťazili v mládežníckych kategóriách pretekári z banskobystrického športového klubu ŠK BCF Dukla Banská Bystrica, kde obsadili jednu zlatú pozíciu  a jednu striebornú.

Po minulom roku, kedy musel obľúbený míting Olomoucká dvacítka v chôdzi, z dôvodu pandémie presunúť až na august,  tento rok sa uskutočnil  za sprísnených hygienických opatrení vo svojom tradičnom jarnom termíne a opäť tak otvoril chodeckú sezónu v Čechách.

V sobotu 10. apríla zavítala do olomouckých Smetanových sadov česká i slovenská chodecká špička a nechýbala ani zahraničná konkurencia. Českí pretekári si zmerali svoje sily v rámci majstrovstiev Českej republiky v chôdzi na 20 km, ale spoločne zo zahraničnými chodcami  sa usilovali plniť limity na Olympijské hry v Tokiu.

Počas 55 rokov histórie Olomouckej dvadsiatky pretekalo v Smetanových sadoch niekoľko československých i svetových chodeckých reprezentantov v čele s olympijskými víťazmi Jozefom Pribilincom a Matejom Tóthom,  alebo  európskou medailistkou Anežkou Drahotovou.

Po celú dobu konania pretekov z dôvodu sprísnených hygienických podmienok pre verejnosť bola uzatvorená hlavná alej Smetanových sadov a tiež reštaurácia Fontána.

Víťazmi medzinárodných chodeckých pretekov v Olomouci v mládežníckych kategóriách na 3000m skončila na 5.mieste Michaela Lapinová , na trati dlhej 5000m sa umiesnili Nina Poštová a Bibiána Jančová na 9 a 10. mieste.  V kategórii ženy sa Barbora Brnáková na trati dlhej 10 000m umiestnila 4. mieste.

Na  10km trati  sa umiestnil  na  1. mieste  Jakub Bátovský (48:05) , na 2. mieste Michal Duda (48:47) z klubu ŠK BCF Dukla BB, 3. mieste Tomáš Mencel a na 4. mieste Filip Krestianko. Slovensko opäť ukázalo svoju kvalitu, kde pretekári z ŠK BCF Dukla pokorili zahraničných a českých pretekárov.

V súťaži na 10 km obsadila 2. priečku za víťaznou Arenasovou z Kolumbie (44:40) iba 16-ročná dorastenka Terézia Kurucová v osobnom rekorde 52:45 min, ktorá v premiére na tejto trati dosiahla o 45 s lepší výkon ako je limit na MEJ. Tretia skončila jej kolegyňa z ŠOG Nitra  Paulína Avenová (54:00).

Na 20 km žien skončila slovenská jednotka Mária Katerinka Czaková štvrtá (1:36:54) za Guatemalčankou Pérezovou (1:34:03) a peruánskym Andiová (1:34:38) – Ingová (1:35:43).

U mužov kraľoval majster sveta 2017 Eider Arévalo z Kolumbie (1:21:04), zo Slovákov Daniel Kováč obsadil 17. miesto (1:41:55, medzičas na 10 km 46:01) a Michal Morvay preteky nedokončil.

„Teším sa z úspechov našich reprezentantov z klubu, aj úspechom pretekárov zo Slovenska. Organizácia a naplánovanie výpravy bolo vzhľadom k mimoriadnej situácii a opatreniam náročné, ale nakoniec sa všetko podarilo. Som hrdá na úspešnú reprezentáciu Slovenska, nášho klubu a nášho mesta. Pretekári to majú v tomto období naozaj ťažké, aj na športovú prípravu, no napriek tomu podávajú skvelé výsledky. Vďaka patrí aj trénerom a rodičom, ktorí svoje deti v športe podporujú,“ povedala po príchode výpravy riaditeľka klubu ŠK BCF Dukla, Erika Karová.

zč, foto: šk bcf dukla bb