Na ME atlétov v Berlíne Tóth so striebrom z chodeckého maratónu na 50 km

Slovenský chodec Matej Tóth skončil na 24. ME v Berlíne na 50 km trati strieborný výkonom 3:47:27.

Zlato vybojoval Ukrajinec Marjan Zakalnyckyj časom 3:46:32, tretí skončil Bielorus Dmitryj Dziubin v osobnom rekorde 3:47:59. Na medzičasoch bol Tóth neustále prvý až do 30. km, potom klesol až na štvrté miesto, no v závere sa obdivuhodne posunul na druhé.

Záver pretekov poznačilo sťahovanie straty Mateja Tótha na Dziubina a Haukenesa. Len 23-ročný Ukrajinec Zakalnyckyj, ktorý sa v tomto roku presadil najmä na Svetovom pohári družstiev v Číne so 4. miestom, zvládol finiš obdivuhodne a na námestí Breitscheidplatz sa radoval zo zlatej medaily. Veľký potlesk si zaslúžil Matej Tóth. Do záverečného okruhu išiel už tretí, vzápätí predstihol aj Dziubina a vybojoval pre Slovensko rovnako striebornú medailu ako pred štyrmi rokmi na ME v Zürichu. Ďalší slovenský zástupca Dušan Majdán skončil časom 3:59,21 na 14. mieste.

„Striebro má pre mňa cenu zlata, emócie boli porovnateľné s Riom na olympiáde,“

vyznal sa v cieli z pocitov Matej Tóth.

„Zase to so mnou zalomcovalo, na 40. km som akoby bojoval o život, no na 46-tom prišla neskutočná vlna eufórie, úžasná energia, každá bunka môjho tela chcela na trati vydať všetko, a to sa mi podarilo.“

Slovenská chodkyňa Mária Katerinka Czaková  naznačovala, že by mohla pokoriť aj svoj slovenský rekord tohto roku v Dudinciach (4:14:25). Vyhradila si v úvodných kilometroch miesto na čele a napodobnila taktiku Tótha. Horúčava však zavelila inak, postupne z tempa ubrala a došla do cieľa šiesta v čase 4:24,59.

Daniela Ledecká a Emma Zapletalová nepostúpili do semifinále v rozbehoch na 400 m prek. Ledecká štartovala v 1. rozbehu a postupový kľúč 3+3 veľa šancí na postup nedával. Aj keď vo svojej premiére na ME od prvých metrov strácala, vydala zo seba maximum a výsledkom bolo 6. miesto v osobnom rekorde 57,81. Aj Zapletalová mala malé možnosti na postup a v 18 rokoch to bola taktiež so 6. priečkou a časom 58,46 pre ňu obrovská skúsenosť.

tasr

Pozri tiež

Program Bábkového divadla na Rázcestí na október

Bábkové divadlo na Rázcestí pripravilo pre najmenších divákov aj pre dospelých program na mesiac október. …

Jeden komentár

1. Skvelé od nášho reprezentanta. Laik bude iste chváliť aj výkon , Dušana Majdana. Mne sa zdá, že od profesionála by sa žiadalo viac, ako byť porazený pretekármi, ktorí chodia okrem športovania do práce a reprezentovali iné krajiny. Dušanko, musíme byť k sebe nároční ak chceme patriť do prvej desiatky kvalitných päťdesiatkárov v Európe na čo Ty, podľa mňa, výkonmi máš. Len to chce tvrdú tréningovú drinu. Držím Ti palce.