Na bankovku Banskej Bystrice čakali pod vežou stovky záujemcov

Banská Bystrica má ďalšiu jedinečnú 0 EUR bankovku. Je na nej zobrazený Barbakan.

Dnes na poludnie začal jej predaj pod Hodinovou vežou. Dlhý rad záujemcov sa tiahol z námestia SNP do Kapitulskej ulice. Jeden človek si mohol zakúpiť najviac 3 kusy tejto jedinečnej bankovky, no našli sa aj takí, ktorí sa „otočili“ aj niekoľkokrát.

Premiérová 0 euro souvenir bankovka Slovenska bola tiež z tematikou Banskej Bystrice. Bol na nej zobrazený Pamätník SNP a československý tank LT vz. 38. Predávala sa priamo v Pamätníku SNP a po necelých troch hodinách sa táto limitovaná edícia vypredala.

Pri príležitosti osláv Dní mesta Banská Bystrica čakalo na Banskobystričanov ďalšie prekvapenie. V spolupráci s Euro Souvenir Slovensko si mesto Banská Bystrica pre svojich obyvateľov a návštevníkov pripravilo ďalšiu sériu 0 eurových bankoviek, tentokrát s vyobrazením Barbakanu.

Edícia s banskobystrickým Barbakanom je vyrobená v množstve 10 000 ks. Nie všetky však išli do predaja, až 3000 kusov je totiž určených pre zahraničných zberateľov.

Do konceptu na podporu turizmu a propagáciu zaujímavých turistických lokalít sa zaojilo Slovensko v roku 2018. Myšlienka pochádza z Francúzska, kde si získala veľkú popularitu a stihla prejsť už aj ďalšími európskymi krajinami.

0 euro souvenir je vyrobený zo 100-percentne bavlneného papiera, ktorý sa používa na výrobu pravých eurobankoviek. Rozdiel je v tom, že týmito bankovkami sa nedá platiť aj keď obsahuje množstvo ochranných prvkov. Navyše má každá bankovka svoje jedinečné individuálne číslo, rovnako ako platné bankovky.

Keďže sú jednotlivé edície 0 eurových bankoviek limitované, nájdu sa vždy aj „obchodníci“, ktorí ich skupujú a následne predávajú za niekoľkonásobne vyššiu sumu. 0 eurová bankovka s motívom Pamätníka SNP sa na rôznych burzách a bazároch predáva až za neuveriteľných 85€. V ponuke bazárov je už za 12-25 eur aj dnešná 0 eurová bankovka s motívom banskobystrického Barbakanu.

er, foto: mp

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *