Foto: Dni mesta Banská Bystrica

Banská Bystrica dva dni žila oslavami. Námestie SNP bolo počas piatka a soboty dejiskom mnohých kultúrnych vystúpení a jedinečného priblíženia histórie mesta, najmä tej baníckej.

O tom, ako sa kedysi vyrábala meď sa mohli návštevníci dozvedieť vďaka siedmym špeciálnym stanoviskám. Od získavania medi, ťažby medenej rudy až po finálny výrobok, o celom tomto zložitom procese bol program pod názvom Od medenej rudy ku kotlíku.

Na námestí sa objavili banské stroje – stupy – jediný reálny stroj na drvenie rudy, ši dokonca napodobnenina bane. Medzi lákadlá patrila pec na odlievanie rudy, a zaujímavá bola ja aj prezentácia šlaufovania, či zolovňovania medi.

Popritom všetkom sa námestie zaplnilo aj vďaka programu na pódiu, kde sa vystriedali viaceré hudobné zoskupenia. Banskobystričanov potešilo trio akordeonistov The Buttons s projektom ART Punk, skupina Družina, populárni Rusín Čendeš Orchestra a kapela Sto Múch. V piatok sa z nádherným vystúpením predviedla Základná umelecká škola J. Cikkera, po ktorej Kultúrne leto 2018 v Banskej Bystrici otvoril primátor mesta Ján Nosko.

V piatok do mesta dorazili aj účastníci cyklistického maratónu Via Magna, ktorí tento rok ukončili svoju púť v Banskej Bystrici aj keď ich cieľom zvyčajne býva Pustý hrad vo Zvolene. Predstavilo sa partnerské mesto Hradec Králové, ktoré prezentovali aj Gentlemen Singers so svojim jedinečným spevom. Banskobystričanov potešili aj študenti Akadémie Umení, Tanečná škola Jannete Fáberovej, Bubnová show Campana Batucada a bonusom bolo vystúpenie Emmy Drobnej.

Prvé banícke festivácie

V sobotu sa v Banskej Bystrici konali aj historicky prvé Banícke festivácie, ktoré by mali pomôcť pri  rekonštrukcii kostola sv. Alžbety. Principál Starohorského baníckeho spevokolu Peter Sárinec a zároveň aj organizátor podujatia verí, že týmto krokom sa významne posunie chápanie baníckych tradícií v meste z medenou históriou a dôjde k ich obnove. Banícke festivácie si nezabudli pripomenúť ani význam kostola sv. Alžbety v Dolnej ulici, ktorý bol postavený v roku 1303 ako súčasť mestského špitála pre chorých a nevládnych baníkov.

      „Svätá Alžbeta a xenodóchia (ústav pre núdznych baníkov) v 14. storočí pomáhali baníkom v zlej situácii. Tí chcú  pomôcť k rekonštrukcii kostola. Jeho rektor Pavol Noga pripravil 3000 perníčkov kostolíka, ktoré počas verejnej zbierky ponúknuli návštevníkom festivácií, a tak sa snažili získať prvé zdroje na jeho rekonštrukciu. Baníci sa  pomodlili za sv. Alžbetu, spievali banícke piesne, ľudí zabávali veselými príhodami beťára Hanzíka, umelec Juraj Sarvaš odprezentoval príbehy o baníkoch z Banskej Bystrice z knihy Ondreja Sliackeho. Pripomenulo sa aj  440. výročie vydania prvej svetskej knihy v Banskej Bystrici o prelete kométy nad banskými mestami, o čom písal rodák a astrológ Pribicer,“

uviedol Sárinec.

Zaznel aj vojenský pochod Civitatis Neosoliensis Militare March. Tento banskobystrický pochod patrí medzi ojedinelé zachované hudobné pamiatky trubačskej kultúry z konca 18. storočia v strednej Európe. Dni mesta Banská Bystrica ešte nikdy neboli také, akými boli po tieto dva dni. Kedysi slávne banské mesto znovu objavuje svoju banícku históriu, na ktorú môže byť právom hrdé. Ožívajú tradície a obyvatelia Banskej Bystrice sa stávajú ešte viac pyšnejšími na svoje mesto a na jeho históriu.

er, foto: mp

 

Pozri tiež

Martin Turčan: „Sme proti navrhovanému navýšeniu daní v meste, povieme vám aj prečo…“

Hovorí sa, že štátny rozpočet je zákonom roka a čísla v ňom veľa naznačia o tom, ako bude …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *