Na festival Hory a mesto zavíta aj rakúsky himalájista Kurt Diemberger

Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesta sa tento rok uskutoční od 6. do 10. apríla v kinosálach v bratislavskom nákupnom centre na pravej strane Dunaja. Každá festivalová sekcia – Zem, Skala, Voda, Vzduch, Sneh a Horské bicykle privíta svojho hosťa.

Doteraz svoju účasť potvrdili rakúsky himalájista, filmár a publicista, držiteľ filmovej ceny Emmy Kurt Diemberger, španielska lezkyňa Daila Ojeda, americký ranger Gregg Losinski a slovenská potápačka Katarína Linczényiová. Práve potápanie sa na festivale v jeho 17-ročnej histórii objaví po prvý raz.

„S uzavretím programu festivalových sekcií čakáme na výsledky kanadského Vancouver International Mountain Film Festivalu. Už tradične sa nám darí získať to najlepšie, čo tento prestížny festival ponúkol a priniesť zaujímavé aj ocenené snímky na Slovensko,“

povedala projektová manažérka festivalu Hory a mesto Natália Bokníková.

Medzi hlavných zahraničných hostí patrí rakúsky himalájista, filmár, fotograf a publicista Kurt Diemberger, držiteľ ceny Emmy za dokument o prvom pokuse vyliezť východnou stenou na Mount Everest. Priekopník lezenia bez kyslíkového prístroja v Himalájach má za sebou sedem výstupov na šesť osemtisícoviek, pričom na dvoch – Broad Peak a Dhaulágirí – bol členom prvých expedícií v 50. a 60. rokoch. V roku 1986 vystúpil so svojou dlhoročnou životnou družkou Julie Tullis na K2, ktorá je považovaná za jednu z najzradnejších osemtisícoviek. Pri zostupe sa stala tragédia, búrka ich na päť dní uväznila vo výške 8000 metrov a Julie Tullis od vyčerpania zomrela. Dolu zísť sa podarilo len dvom horolezcom. Diemberger napísal o tejto tragédii knihu K2 – sen a osud, 83-ročný hosť bude mať v piatok 8. apríla na festivale multimediálnu prezentáciu s názvom K2 – krok do neznáma.

Poľská režisérka Eliza Kubarska, ktorej film Čo sa stalo na ostrove Pam získal na Hory a mesto 2011 Grand Prix, nakrútila o K. Diembergerovi a tragickom dni na K2 film K2 – Dotknúť sa neba. Viac ako hodinová snímka zaznamenáva práve osudnú udalosť prostredníctvom návratu štyroch detí obetí do základného tábora tejto osemtisícovky. Festival uvedie film v slovenskej premiére za účasti režisérky.

Mladá španielska lezkyňa Daila Ojeda pricestuje na Slovensko po prvý raz. Rodáčka z Kanárskych ostrovov patrí v súčasnosti medzi svetovú špičku ženského športového lezenia. Začala liezť, keď mala 18 rokov, inšpirovaná lezeckými pretekmi, ktoré sa konali v jej rodnom meste. Dovtedy sa venovala surfovaniu a ďalším outdoorovým športom. Daila sa vo svojej lezeckej komunite stala veľmi aktívnou, podarilo sa jej vyliezť cesty obtiažnosti až 8C+ (5.14c). V multimediálnej prednáške bude hovoriť o svojej lezeckej kariére v sobotu 9. apríla.

Američan Gregg Losinski je ranger zo štátu Idaho a v oblasti ochrany prírody pracuje 34 rokov. Okrem iného je aktívnym publicistom, ktorý propaguje myšlienky ochrany a konzervácie divočiny po celom svete. Jeho stará mama bola zo Štrby, vďaka svojim slovenským koreňom zdedil lásku k Tatrám. Aprílová cesta na Slovensko bude už jeho piatou návštevou. Na festivale bude rozprávať o amerických národných parkoch a o spolužití ľudí s medveďmi, ktoré sa snaží odtabuizovať. Svoju multimediálnu prezentáciu bude mať v nedeľu 10. apríla. Po skončení festivalu čaká Gregga Losinského turné po viacerých slovenských mestách.
Informovala PR manažérka festivalu Hory a mesto Zuzana Golianová.

Zdroj a arch. foto : tasr

Pozri tiež

Ďalší ročník multižánrového festivalu Embargo začína už cez víkend

V nedeľu začína štvrtý ročník festivalu ľudských práv, tolerancie a vzájomného porozumenia Embargo. Svoje brány …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *