Foto: NA HISTORICKÉ UDALOSTI NESMIEME ZABÚDAŤ

Ubehlo už 74 rokov od 25. marca 1945, keď príslušníci Červenej armády a rumunskí vojaci vybojovali pre Banskú Bystricu mier a vymanili ju z fašistického zovretia aj za cenu svojich životov. 

Banskobystričania si aj po viac ako 70-ich rokoch pripomínajú významné, no zároveň bolestivé udalosti z čias II. svetovej vojny. Aj dnes pri čiernom obelisku na Námestí SNP v Banskej Bystrici vzdali úctu svojim osloboditeľom.

Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko vo svojom príhovore vyzdvihol účasť žiakov z banskobystrických základných škôl. Je podľa neho dôležité, aby aj mladí ľudia, ktorých postoje a názory sa časom formujú, vnímali historické súvislosti. Metropolu stredného Slovenska vojna značne zasiahla a preto už nič podobné nemôžeme dopustiť.

Pietneho aktu sa zúčastnili aj predseda vlády SR Peter Pellegrini, ministerka kultúry Ľubica Laššáková (obaja Smer-SD), mimoriadni a splnomocnení veľvyslanci na Slovensku, predseda BBSK Ján Lunter, zástupcovia SZPB, veliteľ Vzdušných síl a Ozbrojených síl SR, poslanci NR SR, poslanci MsZ v Banskej Bystrici a ďalší.

lk, foto: mp

Pozri tiež

Banskobystričania si pripomenú 72. výročie oslobodenia mesta

Uplynulo už 72 rokov od chvíle, keď sa mesto pod Urpínom vyslobodilo z fašistického zovretia. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *