Na horách sa výrazne ochladilo, vo Vysokých Tatrách hrozia lavíny

V najvyšších polohách Vysoký Tatier je v dôsledku veľmi silného vetra spojeného so snežením malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, informoval Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Toto nebezpečenstvo sa týka obzvlášť žľabov a terénnych depresií, kde je naviate väčšie množstvo snehu a sneh tu nie je zviazaný s teplým podkladom. Uvoľnenie lavín v takýchto miestach je možné len pri veľkom dodatočnom zaťažení na ojedinelých plochách vo veľmi strmom, extrémnom teréne,“ uviedol.

Horské oblasti Slovenska zasiahol po prechode studeného frontu studený sektor, ktorý priniesol výrazné ochladenie. Prechod frontu sprevádzal silný vietor, ktorý naďalej pretrváva a na hrebeňoch hôr môže dosiahnuť až silu víchrice.

V najvyšších polohách Tatier, približne v nadmorskej výške 2400 metrov, je v žľaboch nafúkaných 20 až 30 centimetrov nového snehu, ktorý sa nachádza na tvrdom podklade starého snehu alebo priamo na ešte teplom terénnom podklade. Tento sneh nie je dostatočne zviazaný s podkladom a môže sa pri veľkom dodatočnom zaťažení uvoľniť,“dodal lavínový špecialista.

Zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

Foto: Snehom pokrytá Banská Bystrica

Začiatkom týždňa sa „Perinbabe“ roztrhla perina aj nad Banskou Bystricou. Takmer 30 cm nádielka pokryla …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *