Na horách trvá výrazné oteplenie, fúka extrémne silný vietor

Mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, trvá aj dnes vo všetkých slovenských pohoriach. Informoval  o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.
Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách trvá od nadmorskej výšky 1500 metrov nad morom. Tento stupeň platí hlavne pre poobedňajšie hodiny, kedy môže byť vplyvom silného oteplenia stupeň lavínového nebezpečenstva lokálne aj vyšší. V Malej a Veľkej Fatre je mierne riziko pádu lavín od 1300 metrov.
Vo všetkých vysokohorských polohách je snehová pokrývka premočená, a to v celom svojom profile. Možný je aj výskyt menších samovoľných lavín z ťažkého snehu. Tendencia lavínového nebezpečenstva je dnes s predpokladaným oteplením stúpajúca, v piatok (19.2.) s predpokladaným ochladením klesajúca.
Ráno bolo na horách prevažne zamračené a hmlisto. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozmedzí od mínus dvoch do plus desiatich stupňov Celzia. Fúkal prevažne mierny juhozápadný až južný vietor s rýchlosťou do 15 kilometrov za hodinu. Doobeda môže vietor dosahovať krátkodobo rýchlosť 90 až 115 kilometrov za hodinu, v poobedňajších hodinách sa utíši.
Sneh vo všetkých horských oblastiach vplyvom výrazného oteplenia oťažel a stráca na svojej výške. V priebehu noci zamrzol a v najvyšších polohách, kde sa na povrchu nachádza kôra alebo ľadová vrstva, sa stabilizoval. V ostatných polohách je sneh premočený a borivý, čo komplikuje pohyb, a zaťaženie snehovej pokrývky počas pohybu v týchto polohách je výrazné.

zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

Video│Bláznivé pondelkové počasie

Sneh, slnko aj dážď. Toto všetko mohli zažiť Banskobystričania v priebehu niekoľkých hodín. Počasie v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *