Na hraniciach s Maďarskom by mohli pribudnúť štyri nové priechody

Štyri nové hraničné priechody ako výsledok cezhraničnej spolupráce by mohli v pribudnúť v Banskobystrickom kraji (BBSK) na hraniciach s Maďarskom.

O možnosti vybudovania priechodov informoval na poslednom riadnom zasadnutí krajského zastupiteľstva v Lovinobani poslanec Péter Csúsz, podľa ktorého má ich prípravu začať Národná spoločnosť pre rozvoj infraštruktúry Maďarska (NSPRIM) na základe poverenia maďarskej vlády.

„V rámci obcí Ipeľské Predmostie – Drégelypalánk, Vrbovka – Őrhalom a Koláre – Balassagyarmat/Újkóvár ide o mosty cez hraničnú rieku Ipeľ. V prípade obcí Janice – Ózd/Susa pôjde o cezhraničnú cestnú komunikáciu,” spresnil infraštrukturálne zámery poslanec s tým, že ich financovanie je plánované z Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko, pričom odhadované náklady by mali byť na úrovni necelých 28 miliónov eur.

Poslanci BBSK nakoniec bez pripomienok odsúhlasili partnerstvo s NSPRIM so zámerom postavenia uvedených priechodov. Podľa Csúsza následne spoločnosť NSPRIM predloží slovenskej strane návrh dohody o partnerstve s určením podmienok spolupráce v oblasti prípravy spoločných projektových dokumentácií. Doplnil, že o podrobnostiach investičných zámerov bude rokovať vedenie BBSK s predstaviteľmi NSPRIM.

„Vzhľadom na blížiaci sa termín vyhlásenia výzvy na podávanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok, ktorým je 31. október, navrhuje maďarská strana začať prípravu projektových dokumentácií v dohľadnej dobe,”zakončil poslanec.

Zdroj a foto: tasr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *