Na Olympiáde ľudských práv sa stretnú stredoškoláci z celej SR

Zatiaľ čo takmer 40.000 deviatakov dnes čaká Testovanie 9, niekoľko desiatok stredoškolákov už dnes zažije atmosféru trojdňovej Olympiády ľudských práv (6.4. – 8.4.). V Modre-Harmónii sa dnes začína celoštátne kolo 18. ročníka tohto podujatia.

„Cieľom Olympiády ľudských práv (OĽP) je prispieť k ľudskoprávnemu vzdelávaniu, vzdelávaniu k demokratickému občianstvu, celkovej kultivácii poznatkov a postojov študujúcej mládeže, a tým k posilňovaniu základných pilierov demokracie,“

pripomenula predsedníčka Celoštátnej komisie OĽP Dagmar Horná.

Celoštátneho kola v Modre sa zúčastní 62 súťažiacich, ktorí postúpili z krajských kôl. „Ich úlohou bude riešenie modelových prípadov i obhajoba úvah, ktoré sa týkajú ľudskoprávnej tematiky,“ ozrejmila Horná. V piatkovom finále sa stretne 12 najlepších súťažiacich.

Súčasťou podujatia budú workshopy, diskusné panely i vystúpenia hostí.

„Už dnes sa k účastníkom podujatia prihovorí minister školstva Peter Plavčan, s prejavom vystúpi aj riaditeľ Informačnej služby OSN vo Viedni Martin Nesirky,“

informovala Horná. V rámci rozpravy k nosnej téme tohtoročnej Olympiády ľudských práv – Ľudská dôstojnosť a ľudské práva konfrontované -izmami a intoleranciou budú s účastníkmi podujatia dnes diskutovať fotoreportér a zakladateľ organizácie Človek v ohrození Andrej Bán, sociológ Michal Vašečka i aktivista a dobrovoľník Barhum Nakhle.

V ďalších dňoch podujatie navštívia okrem iných hostí aj slovenskí europoslanci Monika Flašíková Beňová, Anna Záborská a Ivan Štefanec, vo štvrtok (7.4.) bude mať na plenárnom večere príhovor veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva na Slovensku Inga Magistad.

Hlavným odborným garantom OĽP je UNESCO Chair for Human Rights Education na Univerzite Komenského v Bratislave. Táto UNESCO katedra je prvou na svete svojho druhu, pôsobí od roku 1992. Spolugarantom je Helsinský výbor pre ľudské práva na Slovensku.

Zdroj  a arch. foto: tasr

Pozri tiež

Rekonštrukcia vojenského cintorína vo Zvolene

Obnova hrobov dôstojníkov i úprava zelene. Mesto pristupuje k rekonštrukcii jedného z vojenských cintorínov na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *