Na parkovisku Mičinská vyrastá dočasná autobusová stanica

Zdá sa, že Banská Bystrica nebola nikdy bližšie k tomu, aby sa zbavila svojho najväčšieho strašidla ako teraz. Banskobystričania, ale aj návštevníci mesta sa však musia pripraviť na dopravné komplikácie. Na parkovisku Mičinská, ktoré sa nachádza neďaleko súčasnej autobusovej stanice prebiehajú v týchto dňoch stavebné práce. Vznikne tu dočasná autobusová stanica, na ktorú budú odklonené všetky medzimestské aj diaľkové spoje. Dôvodom je začatie búracích prác na súčasnej autobusovej stanici, na ktoré už investor Terminal Shopping Centra získal povolenie.

„Vybudovanie dočasného miesta pre cestujúcich je podmienkou na to, aby sme mohli začať s búracími prácami a rekonštrukciou chátrajúcej autobusovej stanice. Verím, že dočasná autobusová stanica plnohodnotne poslúži Banskobystričanom a návštevníkom mesta a nezníži ich komfort pri cestovaní,“ vysvetľuje primátor mesta Ján Nosko. Upozorňuje tiež, že s výstavbou obchodného centra a novej autobusovej stanice vzniknú mnohé dopravné obmedzenia a vyzýva k trpezlivosti.

Investor projektu, bratislavská spoločnosť PRIMUM, získal pred pár dňami aj prvé stavebné povolenie na výstavbu komunikácií, chodníkov a spevnených plôch. Samotná výstavba objektu obchodného centra a autobusovej stanice si vyžaduje niekoľko ďalších stavebných povolení, ktoré sú momentálne v konaní. Podľa slov prvého viceprimátora Jakuba Gajdošíka sa teraz aj samospráva sústreďuje hlavne na aktuálne kroky (výstavba dočasnej AS a príprava búracích prác) a všetky dôležité informácie k plánovanej výstavbe sa dozvieme v pravý čas.

Na parkovisku Mičinská v týchto dňoch prebiehajú nevyhnutné stavebné úpravy, a to najmä povinné bezpečnostné opatrenia, ktoré zabránia úniku nebezpečných látok do Hrona a výstavba dočasnej administratívnej budovy. Tá bude riešená modulárnym kontajnerovým systémom.

„Všetky autobusové spoje, ktoré v súčasnosti využívajú pôvodnú autobusovú stanicu budú presunuté na parkovisko Mičinská. Odhadovaný počet spojov na deň je 460 až 500, cez víkendy približne 150. Súčasťou dočasnej AS bude predajné miesto cestovných lístkov, čakáreň i toalety. Vďaka informačnému dotykovému panelu sa budú môcť cestujúci jednoducho dozvedieť a informovať o príchodoch a odchodoch jednotlivých autobusových spojov ,“ hovorí Miroslav Snopko, riaditeľ DPMBB a. s.

Predpokladaná investícia do projektu Terminal SC približne 17,5 milióna eur. Predpokladá vytvorenie približne 150 pracovných miest v službách v nákupnom centre a na stavbu predpokladá využitie lokálnych stavebných firiem. V rámci obchodných priestorov sa predpokladá prenajímateľná plocha zhruba 13,5 tisíca metrov štvorcových, na ktorých by malo pôsobiť zhruba päťdesiat obchodných jednotiek. Ešte v januári tohto roku o tom na tlačovej konferencii informoval spolumajiteľ spoločnosti PRIMUM Ivan Hlaváček.

(pef)

Pozri tiež

Martin Turčan: „Sme proti navrhovanému navýšeniu daní v meste, povieme vám aj prečo…“

Hovorí sa, že štátny rozpočet je zákonom roka a čísla v ňom veľa naznačia o tom, ako bude …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *