Na štarte jubilejného 25. ročníka Banskobystrickej latky i obaja vlaňajší víťazi

Tak ako sme už na stránkach Priekopníka informovali v sobotu  9. februára sa v Športovej hale na banskobystrických Štiavničkách uskutoční jubilejný 25. ročník Banskobystrickej latky. Začiatok podujatia je o 16-tej hodine.  Ako prvé sa v súťaži predstavia ženy. V štartovej listine podľa informácií riaditeľa pretekov Ľubomíra Roška   je zatiaľ prihlásených 12 výškarok. Nebude medzi nimi chýbať ani víťazka a obhajkyňa vlaňajšieho víťazstva Marija Lasickene a i víťazka 21. ročníka Banskobystrickej latky  a tretia z vlaňajšieho ročníka Alessia Trostová z Talianska.

Spolu s ňou sa predstavia i jej reprezentačné kolegyne Desiree Rossitová, finalistka olympijských hier  a šiesta z majstrovstiev Európy výkonom 197 cm a Elena Vallortigarová,  ktorá vlani skočila 202 cm. Ďalšími účastníčkami budú Karina Tarandová z Bieloruska, juniorská majsterka sveta s osobným rekordom 192 cm, zverenkyňa Stefana Holma, Sofie Skoogová zo Švédska pre ktorú to bude už štvrtý štart v Banskej Bystrici. Jej najlepšie umiestnenie bolo zatiaľ druhé miesto na 22. ročníku Banskobystrickej latky výkonom 191 cm, Xinema Esquivelová z Mexika s osobným rekordom 191cm, víťazka tohtoročných januárových pretekov v Hustopečiach, Katerina Tabašnykova z Ukrajiny výkonom 199cm a jej reprezentačná kolegyňa Jaroslava Mahučichova, ktorá v Hustopečiach rovnakým výkonom 199 cm vyrovnala svetový juniorsky rekord. Piaty štart na tomto podujatí bude mať juniorská majsterka sveta a Európy Michaela Hrubá z Českej republiky s osobným rekordom 195 cm. V roku 2016 skončila v Bystrici na treťom a vo vlaňajšom roku na štvrtom mieste. V štartovom poli nebude chýbať ani domáca pretekárka Tatiana Dunajská, pre ktorú to bude už šiesty  štart na Banskobystrickej latke. Rekordérkou v počte štartov na podujatí je slovenská reprezentantka, členka HJC Banská Bystrica Mária Melová, ktorá na podujatí štartovala sedem krát a z to dvakrát zvíťazila.

I súťaž mužov sľubuje nevídané skokanské divadlo. Na štarte  nebudú chýbať ani traja víťazi predchádzajúcich ročníkov. Obhajovať svoje vlaňajšie víťazstvo bude premožiteľ Katarčana Muza Essu Baršima, Čínsky reprezentant Ju Wang, na štarte budú  i víťaz 22. ročníka Banskobystrickej latky, Talian Gianmarko Tamberi a spoluvíťaz 23. ročníka  a štvrtý z vlaňajšieho ročníka, reprezentant Poľska  Sylwester Bednarek. Šiesty krát sa v Banskej Bystrici predstaví  exmajster sveta, Bahamčan Donald Thomas, ktorý na podujatí obsadil  dvakrát tretie miesto, piaty štart na podujatí bude mať i Grék Kostadinos Baniótis, pre ktorého najlepším umiestnením bolo delené tretie miesto so slovenským reprezentantom Michalom Kabelkom, na 19.  ročníku Banskobystrickej latky výkonom 231 cm. V  štartovom poli je i Maxim Nedosekov z Bieloruska, strieborný z majstrovstiev Európy v Berlíne  a v  súťaži sa predstavia i Edgar Rivera Morales z Mexika, štvrtý z majstrovstiev sveta v roku 2017 v Londýne, Tichomir Ivanov z Bulharska, finalista olympijských hier 2016, a majstrovstiev sveta 2017, Naoto Tobe z Japonska, ktorý sa vracia do Banskej Bystrice po štyroch rokoch. Vlani získal bronz na Ázijských hrách. Jeho najlepší výkon je 233cm. V štartovom poli bude i dvojica slovenských reprezentantov Lukáš Beer s osobným rekordom v hale 226 cm a domáci Matúš Bubeník, ktorý na 21. ročníku obsadil šieste miesto a výkonom 231 cm sa stal tretím Slovákom, ktorý  po Róbertovi Ruffínym a Michalovi Kabelkovi  prekonal túto výšku. Pre oboch je to veľká motivácia preto, že pokorenie výšky 226 cm znamená splnenie limitu na halové majstrovstvá Európy. Premiérovú účasť na podujatí bude mať reprezentant USA Jeron Robinson, ktorý minulý rok skočil 231 cm a stal sa majstrom USA.

Rekordérom v počte štartov na tomto podujatí je reprezentant domácej Dukly Peter Horák, ktorý na podujatí štartoval 13 x

Čestnými hosťami 25. ročníka Banskobystrickej latky budú: prezident Európskej atletickej asociácie Svein Arne Hansen, víťazka prvého ročníka Šárka Kašpárková z Českej republiky, víťaz druhého ročníka, reprezentant Veľkej Británie Dalton Grant, ktorý v roku 2008  vyrovnal v Banskej Bystrici svetový veteránsky  rekord v skoku mužov nad 40 rokov Američana Dwigta Stonesa a štvornásobný víťaz Banskobystrickej latky Stefan Holm zo Švédska.

Predpredaj lístkov na podujatie je v budove Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica Hutná ulica č.3 v  čase od 6,00 hod.do 14,00 hod. Cena lístka je 10 eur.

Jozef Ivan, foto: archív Peter Rusko, mp

Pozri tiež

Prípravy na 26.ročník Banskobystrickej latky vrcholia

Organizátori 26. ročníka Banskobystrickej latky majú v týchto dňoch plné ruky práce s dolaďovaním štartových listín v kategórii …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *