Na Sveťa Stračinu nezabúdame

Stredoslovenské múzeum spúšťa v týchto dňoch  jedinečný cyklus venovaný životu a tvorbe významného hudobného skladateľa Svetozára Stračinu. Robí tak pri príležitosti výročia jeho narodenia. Milovníci folklóru, ako aj jeho obdivovatelia a  bádatelia, budú môcť o tejto významnej osobnosti zistiť oveľa viac prostredníctvom sociálnych sietí kultúrnej inštitúcie. Informovala o tom Kristína Hatarová, PR manažér Stredoslovenského múzea. 

Už o pár dní si pripomenieme výročie narodenia jedného z najvýznamnejších  slovenských hudobných skladateľov a zberateľov ľudových piesní – Svetozára Stračinu. Mnohí si jeho meno spájajú aj s folklórnymi festivalmi, orchestrálnymi dielami, či tvorbou filmovej a scénickej hudby. Nezabudlo naňho ani Stredoslovenské múzeum, ktoré sa pri tejto príležitosti rozhodlo širokej verejnosti priblížiť tohto umelca prostredníctvom svojich sociálnych sietí. Počas celého decembra bude zverejňovať kúsky nielen z jeho života, ale aj tvorby. Fanúšikovia sa môžu tešiť na spomienky jeho rodiny a známych, útržky hudobnej tvorby.

Svetozár Stračina vošiel do môjho života celkom nečakane. Nielen pracovne, v múzeu, kde mám do kurátorskej starostlivosti zverenú časť jeho pozostalosti. Jeho hudba znie aj u nás doma. 3. decembra by hudobný skladateľ oslávil svoje osemdesiate narodeniny, a preto sme sa v Stredoslovenskom múzeu rozhodli pripomenúť jeho život, tvorbu a zbierky prostredníctvom sociálnych sietí, na ktorých je v dnešných dňoch živo. Množstvo skutočne zaujímavého  materiálu čaká na bádateľov, pre ktorých bola časť pozostalosti v Stredoslovenskom múzeu uložená“,

vysvetlila kurátorka Vladimíra Luptáková.

V deň narodenín Svetozára Stračinu sprostredkujeme o 13 – tej hodine 30 – tej minúte aj živé vysielanie prostredníctvom nášho facebookového profilu. V adventnom období padla jednoznačná voľba na jednu z častí bábkového cyklu Maľovanky – Spievanky, režisérky Heleny Slavíkovej-Rabarovej s názvom Zima. Celý hudobný cyklus mal pod svojou kuratelou práve Svetozár Stračina.

Hudobný skladateľ  Svetozár Stračina prežil svoje detstvo v Banskej Bystrici. Počas celého svojho života pracoval ako umelec v slobodnom povolaní.  Zbieral, nahrával a študoval ľudovú hudbu z rozličných regiónov Slovenska. Pre folklórne súbory vytvoril množstvo kompozícií. Pre divadlo, film a televíziu úspešne tvoril scénickú a filmovú  hudbu“,

doplnil zástupca riaditeľa Stredoslovenského múzea Matúš Molitoris. Podľa kurátorky SSM Vladimíry Luptákovej možno o Svetozárovi Stračinovi hovoriť ako o naozaj výnimočnej osobe s obrovským prínosom pre slovenskú kultúru:

Editoval nahrávky autentického folklóru, pre rozhlas vytváral originálne skladby, spolupracoval na programovej organizácii folklórnych festivalov, bol členom porôt mnohých významných súťaží. Stál pri zrode Spolku hudobného folklóru pôsobiaceho ako súčasť Slovenskej hudobnej únie, pôsobil ako člen Výboru SOZA. Je pochovaný na Rímskokatolíckom cintoríne na Námestí Štefana Moysesa v Banskej Bystrici“.

Decembrový cyklus venovaný Svetozárovi Stračinovi zavŕši Stredoslovenské múzeum 31.12.2020 autentickým prejavom hudobného skladateľa, ktorý nahral v roku 1996 pre Slovenský rozhlas.

zdroj a foto: TS SSM

Pozri tiež

Prvý deň skríningového testovania obyvateľov na ochorenie COVID-19 v Banskej Bystrici

V Banskej Bystrici sa začal prvý deň skríningového testovania obyvateľov na ochorenie COVID-19. Do piatkového večera …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *