Na trhu práce začínajú chýbať kvalifikovaní pracovníci

Dopyt na trhu práce po kvalifikovaných pracovníkoch sa postupne dostáva na predkrízovú úroveň. Najväčší záujem je o IT špecialistov, jazykových odborníkov a výskumníkov. Začína ich byť nedostatok.

Minulý rok zamestnávateľom rástli zákazky, vďaka čomu si mohli dovoliť prijímať nových pracovníkov. Slovensko patrilo medzi najrýchlejšie rastúce ekonomiky v európskom priestore. Hrubý domáci produkt v štvrtom kvartáli 2015 medziročne vzrástol o 3,7 %, čo sa pozitívne odzrkadlilo aj na číslach zamestnanosti, ktorá sa napríklad v priemysle zvýšila o 2,2 %.

„Postupne sa dostávame na úroveň spred krízového obdobia, keď bolo problémom nájsť kvalifikovaného zamestnanca, ktorý by bol k zamestnávateľovi lojálny a neustále by nehľadal alternatívy s vyššou odmenou za prácu. Je to síce legitímne správanie, no stabilite na trhu práce to nepridáva,“ konštatuje Pavol Strapáč z personálnej agentúry Adecco Slovakia.

Nedostatku kvalifikovaných pracovníkov vlani čelili aj personálne agentúry. Hlavne začiatkom roka boli ovplyvnené prijatím prísneho zákonníka práce, ktorý negatívne ovplyvnil flexibilitu a cenu zamestnanca na trhu práce. Konečná verzia zákona, ktorá bola schválená, patrí k najprísnejším v Európe.

„Negatívne očakávania sa nenaplnili vďaka priaznivému vývoju ekonomiky. Zamestnávatelia boli ochotní platiť vyššiu cenu za pracovníka a tolerovať jeho nižšiu flexibilitu len s ohľadom na povzbudivý rast na trhu práce. Je však len otázkou času, kedy príde k jeho spomaleniu a pre zamestnávateľov bude veľmi nákladné prispôsobiť stav pracovnej sily skutočnej potrebe,“ tvrdí Strapáč.

Podľa prognóz by v tomto roku slovenská ekonomika mala vykázať druhý najvyšší rast v Európe, z čoho budú ťažiť zamestnávatelia, zamestnanci aj štát. Problém s nedostatkom ľudí na trhu práce bude pretrvávať. Hlavným dôvodom je dlhodobá nezamestnanosť, ktorá do značnej miery skresľuje reálne čísla o nezamestnanosti.

Mnohé spoločnosti sa chystajú inovovať výrobné procesy s cieľom dosiahnuť vyššiu automatizáciu výroby a optimalizovať procesy, v dôsledku čoho vzrastie dopyt po procesných inžinieroch, kvalitároch a projektových manažéroch. Armáda dlhodobo nezamestnaných, ktorej počet dosahuje 200.000 ľudí, má pritom značný potenciál túto medzeru na trhu vyplniť.

Zdroj a foto : tasr

Pozri tiež

Posilňovanie českej koruny môže lákať za prácou do Česka viac Slovákov

Posilňovanie českej koruny s vysokou pravdepodobnosťou ešte viac zníži dostupnosť kvalifikovanej pracovnej sily na Slovensku. Výhodnejší …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *