Na výročie Nežnej revolúcie premietnu v Haagu slovenské a české dokumentárne filmy

Slováci a Česi žijúci v Holandsku pripravia dvojdňový filmový festival Iron Sky, ktorý sa uskutoční v Haagu v dňoch 17. – 18. novembra 2018. Cieľom festivalu je vytvoriť priestor na rozhovor o rozvoji demokracie na Slovensku a v Českej republike, ale aj naštartovať medzikultúrnu výmenu medzi holandskými a stredoeurópskymi občanmi, aby prehĺbili vzájomné porozumenie a učili sa jeden od druhého.

Filmy v programe sa budú venovať politickému dianiu a problémom, ktorým tieto mladé demokracie čelia od pádu komunizmu. Sobotné filmy Mečiar (2017) a Nemoc tretej moci (2011) priblížia divákom ponovembrovú politickú situáciu na Slovensku. Prostredníctvom filmov Selský rozum (2017) a Co dokáže lež (2016) budú mať nedeľní návštevníci možnosť nahliadnuť na úskalia, ktorým čelí demokracia v Českej republike.

Súčasťou programu budú aj diskusie s odborníkmi zo Slovenska, Česka a Holandska. Ich témami budú zmeny v oboch krajinách od novembra 1989, ťažkosti, ktorým slovenská a česká demokracia čelia, spôsoby, akými sa občania môžu do demokracie zapájať a prognózy do budúcnosti. Svoju účasť potvrdili riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šipoš, historik, politický analytik a autor Ivo van de Wijdeven, sociológ a lektor na Masarykovej univerzite v Brne a Bratislavskej medzinárodnej škole liberálnych umení Michal Vašečka, a Tomáš Vrba, prednášajúci na pražskej New York University, predseda správnej rady nadácie Fórum 2000 a divadla Archa. Festival navštívia aj dvaja hostia žijúci v Holandsku – Peter Kopecký, profesor politickej vedy na Leidenskej univerzite a spolueditor „East European Politics“, a Tomáš Cirhan, doktorand katedry politológie Leidenskej univerzity.

Podrobnosti o programe a o možnostiach vstupného na podujatie sa záujemcovia a záujemkyne dozvedia na webstránke www.ironskyfilmfestival.org. Počet lístkov je obmedzený.

TS: Mária Mikulcová, ilustračné foto: tasr

Pozri tiež

Po hororoch budú v zámockej krypte premietať romantické filmy

Po úspešných filmových premietaniach hororového žánru v krypte Zvolenského zámku sa Slovenská národná galéria (SNG) …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *