Najväčší Slovák 19. storočia? Dvaja historici diskutujú o Ľudovítovi Štúrovi

Už v pondelok 15. apríla prinesie Literárna bašta v spolupráci s Katedrou histórie Univerzity Mateja Bela diskusiu dvoch známych historikov o jednej z najdiskutovanejších postáv domácich dejín.

Príbeh Ľudovíta Štúra, ktorý momentálne figuruje aj v desiatke populárnej ankety o najväčšom Slovákovi, je stále témou, čo vzbudzuje záujem odborníkov aj verejnosti.

Keď maďarskému historikovi Józsefovi Demmelovi pred pár rokmi vyšiel slovenský preklad knihy o Ľudovítovi Štúrovi, prekvapil laickú aj odbornú verejnosť. Štúrov život a činnosť v nej ukazuje ako výnimočný a jedinečný nielen v slovenských, ale aj uhorských dejinách 19. storočia, zároveň však vyvracia falošné a sploštené tvrdenia historickej pamäti a kanónu – ako u slovenských, tak aj maďarských historikov.

Demmel svojimi netradičnými otázkami a prístupom nás zoznamuje nielen so Štúrom, ale na jeho príklade opisuje aj zrod moderného slovenského národa v 19. storočí. Na aprílové Literárne disko spolu s Józsefom Demmelom príde diskutovať aj ďalší odborník na 19. storočie a formovanie nášho národa, historik Dušan Škvarna. Diskusiu bude moderovať Rado Sloboda, tlmočí Imrich Nagy.

Literárne disko o Ľudovítovi Štúrovi sa koná v pondelok 15. apríla o 18:00 v kníhkupectve Artforum na Hornej Striebornej 10. Vstup na podujatie je voľný.

Projekt Literárna bašta z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je jej hlavným partnerom.

TS: Slavomír Sochor, ilustračné foto: Literárna bašta

Pozri tiež

Jeden z hrdinov populárnej knihy Raději zešílet v divočině zavíta na Slovensko

Počas tohto víkendu sa to bude na strednom Slovensku hemžiť malými festivalmi a kultúrnymi podujatiami. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *