Najviac záujemcov o vstup do armády je z východného Slovenska

Záujem o prácu profesionálneho vojaka podľa Ministerstva obrany SR pretrváva. Armáda dostáva každoročne asi 3000 žiadostí, najviac ich je z Košického a Prešovského kraja. Ako informuje rezort obrany, napríklad v roku 2012 dostali 3205 žiadostí, o rok neskôr 3492. Výnimkou bol rok 2014, keď ich prišlo iba 2865. V tomto roku je situácia taká, že ku koncu júla evidujú ozbrojené sily už 3248 záujemcov. Podľa rezortu obrany záujem o vstup do armády rastie aj zo strany žien. V súčasnosti ich je v ozbrojených silách 9,45 percenta. Nábor do armády vykonávajú regrutačné strediská, ktoré pôsobia v krajských mestách.

„Pracovníci týchto stredísk pravidelne navštevujú stredné školy a akcie OS SR na verejnosti, kde poskytujú informácie záujemcom,“ vysvetlila hovorkyňa ministerstva obrany Marina Balleková.

Záujemcovia o vstup do armády prejdú testom fyzickej zdatnosti, zdravotnou prehliadkou a psychologickými testami. Následne postupujú do práporu výcviku, kde vykonajú základný 9-týždňový výcvik. Samotný výcvik nových vojakov je rozdelený do troch častí. V prvej absolvujú napríklad zdravotnícku prípravu, vojenskú etickú výchovu či logistickú prípravu. V druhej časti si precvičia napríklad hádzanie granátu či streľbu zo samopalu. Tretia časť je zameraná na taktickú prípravu a získanie topografických zručností. Po úspešnom absolvovaní základného vojenského výcviku sú noví vojaci slávnostne vyradení a nastupujú na funkcie vo svojich materských vojenských útvaroch.

tasr

Pozri tiež

Do aktívnych záloh chce zatiaľ vstúpiť 25 záujemcov

Záujem o vstup do aktívnych záloh doteraz prejavilo 25 ľudí. Informoval o tom minister obrany Peter …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *