Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča

V piatok 15. októbra sa na banskobystrickej Radnici v Cikkerovej sieni stretli recitátori z celého Slovenska. Uskutočnilo sa celoslovenské kolo, ktoré rozhodlo o tom, kto si odnesie prestížnu cenu najlepšieho recitátora.

 „Nie je to náhoda,“ povedala  autorka myšlienky a hlavná organizátorka podujatia Mária Reháková. „Súťaž v prednese poézie , ktorá vznikla už pred jedenástimi rokmi, bola motivovaná snahou vzdať poctu nášmu veľkému básnikovi Andrejovi Sládkovičovi, ktorý práve v tomto meste prežil najväčšiu časť svojho života a tu je aj pochovaný. Sme veľmi radi, že Banská Bystrica sa do tohto projektu zapojila. Už od prvého ročníka prevzala nad ním záštitu a tak nám pomáha šíriť lásku k rodnému jazyku a nášmu kultúrnemu dedičstvu najmä medzi najmladšou generáciou, pre ktorú je práve táto súťaž prvým naozaj silným momentom k ceste za jej poznaním.“

Podujatie otvoril predseda kultúrnej komisie, historik a autor niekoľkých publikácií Vladimír Sklenka, ktorý zastupoval primátora mesta Jána Noska. Zdôraznil, ako je Banská Bystrica hrdá na túto osobnosť našich dejín a ako je osud mesta úzko prepojený so životom Andreja Sládkoviča.

Súčasťou poetického popoludnia bol Juraj Sarvaš, ktorý  je s projektom recitačnej súťaže spojený od jej prvého ročníka ako jej odborný garant a zároveň predseda poroty, v ktorej ďalej o víťazovi rozhodovali členovia: herečka Michaela Čobejová, redaktorka Simona Simanová,  poslankyňa mestského zastupiteľstva Erika Karová, spisovateľ Ondrej Kalamár, literárna vedkyňa Nina Kollárová a riaditeľ základnej školy v Hrochoti Marián Medveď.

K recitátorom sa prihovoril aj Juraj Sarvaš „Oáza je aj toto podujatie a ja ako najstarší z Vás vyslovujem úprimnú, srdečnú radosť nad tým, že tu máme toľkých recitátorov“

a zarecitoval pár veršov od Andreja Sládkoviča.

Do Banskej Bystrice pricestovalo  na finálové kolo dvadsaťdva súťažiacich z celého Slovenska, ktorí si účasť vybojovali víťazstvami v jednotlivých oblastných kolách.  Súťažili v troch kategóriách a bola to skutočne vyrovnaná súťaž, v ktorej rozhodnúť o víťazovi bolo pomerne ťažké. Ale tak ako v každej súťaži, aj v tejto platí, že víťaz môže byť len jeden, a tak sme poznali tých, ktorí si z Banskej Bystrice odniesli vytúženú cenu.

V kategórii Mladší žiaci presvedčili svojím talentom Filip Radimák a Lucia Martináková, ktorí si odniesli prvé miesta. Ako konštatovala porota, bolo to veľmi vyrovnané. Druhé miesto patrilo Tereze Fábovej a tretia sa umiestnila Klára Martinková.

V kategórii Starší žiaci dominovali dievčatá a prvé ceny boli udelené opäť hneď dve. Odniesli si ich Tatiana Čobejová a Katarína Németh. Druhé miesto patrilo  Eme Majerovej a teretie Veronike Zacharovskej.  V tretej kategórii Dospelí zvíťazila Alena Ondrejmišková s biblickým textom žalmov, na druhom mieste sa umiestnila Miriam Hamrová, ktorá si vybrala Hviezdoslavovu báseň  Mať moja dobrá a tretie miesto si do rodného Liptova odniesla z Banskej Bystrice Drahoslava Gemzická.

Tohtoročné finálové kolo súťaže Návraty poézie  o Cenu Andreja Sládkoviča bolo obohatené aj o jeden nečakaný, no o to emotívnejší okamih, ktorý nebol v scenári a organizátori ho nenaplánovali.

Počas vyhlasovania výsledkov podišla k predsedovi poroty Jurajovi Sarvašovi finalistka Alena Ondrejmišková a v mene svojich blízkych a priateľov, ktorí síce neboli prítomní, mu odovzdala darček k jeho nedávnemu životnému jubileu a so srdca poďakovala za jeho celoživotnú neúnavnú prácu recitátora Sládkovičových veršov, ktorou podľa jej slov pomáha umelec mnohým. Bola to skutočne silná chvíľa a azda to najkrajšie poďakovanie všetkým, pre ktorých je poézia stále aktuálna téma a ktorí sú presvedčení, že básnikovo slovo má svoju váhu v každej dobe.

ek, foto: red

Pozri tiež

Slovenská republika potrebuje užšiu spoluprácu s ázijskými krajinami

„Posledné desaťročia sa vyznačujú postupným presunom geopolitického a ekonomického ťažiska svetovej politiky do indicko–pacifického regiónu. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *