(Ne)bojte hororov sa na Zvolenskom zámku

Kultové hororové filmy v krypte Zvolenského zámku môžu zhliadnuť odvážlivci, najmä však fanúšikovia filmového umenia po tri októbrové večery. Projekcie pod spoločným názvom (Ne)bojte sa na zámku pripravila Slovenská národná galéria (SNG).

Prvým filmom bude Osvietenie z roku 1980 režiséra Stanleyho Kubricka v hlavnej úlohe s Jackom Nicholsonom. Snímka, ktorú premietnu 27. októbra o 19. h, je zaradená medzi päť najlepších svetových hororov.
Vo štvrtok 29. októbra si diváci môžu pozrieť ďalšiu z filmových hororových klasík. Bude ňou Vyháňač diabla z roku 1973, ktorý spôsobil veľkú senzáciu v histórii hororovej kinematografie a ďalší rozvoj tohto žánru. Posledným z filmov, ktorý SNG uvedie v zámockej krypte, je americký film V zajatí démonov (2013). Bol inšpirovaný skutočnou udalosťou, prípadom jednej rodiny, ktorá sa údajne stretávala s nadprirodzenými bytosťami.

SNG Zvolenský zámok je už 45 rokov vysunutým pracoviskom Slovenskej národnej galérie Bratislava, ktorého úlohou je prezentovať najmä zbierky starého umenia. Realizuje ju v troch ucelených expozičných celkoch – Gotické umenie, Ikony na Slovensku a Európske maliarstvo 16. – 19. storočia. Okrem toho prezentuje svoju činnosť aj na poli výchovno-vzdelávacích a kultúrno-spoločenských aktivít. Je sídlom digitalizačného pracoviska a depozitárov SNG.

tasr, ilustr. foto

Pozri tiež

Pacienti s SMA: pandémiou to pre nás nekončí

Pacienti so spinálnou muskulárnou atrofiou (SMA) strávili pandémiu COVID-19 v strachu o prežitie. Korona vírus je pre …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *